StoryEditor

Korčok: Ambasádu v Kyjeve sme evakuovali, rušíme bezvízovú dohodu s Ruskom

02.03.2022, 09:46
Autor:
TASRTASR
Podľa ministra Ivana Korčoka ide o krok koordinovaný s ostatnými štátmi Európskej únie.

Slovenskú ambasádu v ukrajinskom Kyjeve evakuovali, diplomatický konvoj už smeruje na Slovensko. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) pred stredajším rokovaním vlády. Informoval o zrušení bezvízového styku pre držiteľov diplomatických pasov Ruskej federácie.

​Korčok ozrejmil, že rozhodnutie o evakuácii zastupiteľského úradu v Kyjeve prišlo po zhodnotení situácie s našimi bezpečnostnými zložkami, čakalo sa na vhodnú bezpečnostnú situáciu.

Diplomatický konvoj má tvoriť desať áut a 26 osôb. "Momentálne najkratšou cestou smerujú na Slovensko," uviedol s tým, že sú v ňom aj cudzí štátni príslušníci, novinári z Británie, Nemecka, ale aj občania Ukrajiny a deti.

Rezort podľa jeho slov ďalej situáciu na Ukrajine sleduje, no ostáva neprehľadná. Nechcel špekulovať, či ruské vojská úplne obkľúčia Kyjev a znemožnia odchod civilistov z mesta.

Čo sa týka zrušenia bezvízového styku, Korčok uviedol, že ide o krok koordinovaný s ostatnými štátmi Európskej únie. Znamená to teda, že držitelia diplomatických pasov Ruskej federácie si budú musieť žiadať o víza.

"Budú sa znova vydávať víza a zruší sa bezvízový styk," ozrejmil. Priznal, že na stole je aj možnosť vyhostenia ruských diplomatov, no zatiaľ k tomu krajiny nepristúpili. Podstatné sú podľa jeho slov teraz najmä kroky v podobe ekonomických sankcií.

Dodal, že rokovania zástupcov Ukrajiny a Ruska môžu byť úspešné len vtedy, keď Ruská federácia zastaví vojenskú operáciu. "Žiadne politické dohody nie je možné dosiahnuť v situácii, ak počas nich prebieha vojenská agresia," podčiarkol. Podporuje požiadavky Ukrajiny, aby sa Rusko okamžite stiahlo z územia suverénnej Ukrajiny.

Korčok rozumie aj požiadavke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na vstup jeho krajiny do Európskej únie. Podotkol však, že stať sa plnou súčasťou Únie a jej vnútorného trhu sa nedá len politickým rozhodnutím.

"Viem si predstaviť hľadať formu členstva v politickom zmysle, ale nedá sa predbehnúť plnoprávne členstvo len takýmto rozhodnutím. Politicky stojíme za takouto úvahou. Každý však musí byť schopný fungovať v EÚ, Ukrajina potrebuje na toto čas. Niet sporu, že aj tým, ako Ukrajina bráni svoju vlasť, svoje hodnoty a bráni aj nás, patrí do Únie," uzavrel.

01 - Modified: 2023-03-20 08:26:15 - Feat.: - Title: Diplomacii na Ukrajine sme otvorení, hovorí Putin a pochvaľuje si vzťahy s Čínou 02 - Modified: 2023-03-19 12:26:52 - Feat.: - Title: Putin pokračuje vo svojom výjazde. Navštívil veliteľský post v meste Rostov nad Donom 03 - Modified: 2023-03-19 15:57:32 - Feat.: - Title: GALÉRIA Požiar v Banskej Štiavnici: Čo všetko o ňom vieme a ako sa dá pomôcť pri obnove? 04 - Modified: 2023-03-18 17:31:34 - Feat.: - Title: Kyjev sa poďakoval OSN a Turecku za oddanosť obilninovej dohode 05 - Modified: 2023-03-18 14:02:43 - Feat.: - Title: Putin pricestoval na Krym na výročie anexie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. marec 2023 09:48