Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2021, 08:47

Podmienky vstupu do Česka sa od piatka sprísnili, treba test aj karanténu

Pred vstupom na územie Česka je potrebné vyplniť elektronický formulár.

Podmienky vstupu do Česka sa od piatka sprísnili, treba test aj karanténu
Zdroj: TASR/AP

Od piatka je pri ceste do Česka potrebné vyplniť elektronický formulár a predložiť negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

Dôvodom je, že Česko od piatka zaviedlo aj štvrtú kategóriu tzv. veľmi vysoko rizikových krajín, kam aktuálne zaraďuje aj Slovensko.

Povinnosť sa vzťahuje na každého, kto počas uplynulých 14 dní strávil na Slovensku viac ako 12 hodín.

Z povinnosti aj naďalej platia viaceré výnimky, napríklad pre pracovníkov medzinárodnej dopravy, tranzit cez Česko do 12 hodín, odôvodnené cesty do Česka do 12 hodín, deti do päť rokov, ako aj pre tzv. pendlerov, žiakov a študentov prekračujúcich hranicu aspoň jedenkrát týždenne, približuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Pred vstupom na územie Česka je potrebné vyplniť elektronický formulár na stránke https://plf.uzis.cz/ a zároveň si maximálne 48 hodín pred vstupom nechať urobiť PCR test v akreditovanom laboratóriu a disponovať písomným potvrdením o jeho negatívnom výsledku.

Najneskôr päť dní od príchodu treba na vlastné náklady absolvovať ďalší test. Kto sa nepreukáže negatívnym výsledkom druhého PCR testu, je povinný zostať v samoizolácii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.