Maďarská polícia pôvodne zakázala a neskôr povolila mierovú demonštráciu v centre Budapešti plánovanú na túto sobotu. Je zarážajúce, že jeden zo základných pilierov demokracie -- právo na zhromažďovanie -- bol uplatnený až pod silným tlakom verejnosti.
Všetko sa to začalo nevinne: žiadosťou občianskej organizácie Občania za mier na organizáciu mierovej demonštrácie na Andrássyho triede v centre maďarského hlavného mesta. Podobná akcia sa bude 15. februára konať vo viacerých mestách po celom svete a jej cieľom je prejaviť nesúhlas s vojnovým riešením irackej otázky. Maďarská polícia však nečakane túto žiadosť zamietla s tým, že tisíce účastníkov pochodu by zablokovali dopravu v centre mesta. Toto zdôvodnenie bolo veľmi čudné, pretože masové akcie podobného druhu sa konajú v centre maďarského hlavného mesta dosť často, a to aj priamo na Andrássyho triede. Organizátori sa obrátili na súd, ale nepochodili.
Je zarážajúce, že takmer v rovnakom čase dostala povolenie na akciu neonacistická organizácia Blood and Honour. Neonacisti sa stretnú v centre maďarského hlavného mesta už tento štvrtok, aby si pripomenuli deň jednotiek Waffen SS, ktoré bránili Budínsky hrad pred postupujúcou Červenou armádou. Dňa 13. februára 1999 sa konala podobná povolená akcia krajnej pravice priamo na hradnom vrchu a neonacisti s fašistickými symbolmi vtedy pochodovali v tejto turistami hojne navštevovanej časti mesta. Vo večerných hodinách sa v klube Viking časť skínov pobila s príslušníkmi polície. Za tento čin bolo niekoľko neonacistov zo zahraničia okamžite vyhostených z krajiny. O rok neskôr sa podarilo podobnej akcii zabrániť. V decembri minulého roku sa však konal v mestečku Sződliget koncert neonacistických skupín pod dvojzmyselným názvom Biele Vianoce. Polícia nezasiahla napriek tomu, že priaznivci krajnej pravice tu propagovali februárovú medzinárodnú akciu v Budapešti.
Kontrast medzi zákazom mierovej demonštrácie na jednej strane a povolením neonacistického pochodu na druhej strane, vyvolal ostré diskusie vo verejnosti, v politických kruhoch aj v médiách. "Nikto z nás nemôže bez zahanbenia hovoriť o uplatňovaní zhromažďovacieho práva spôsobom, ako to predviedli štátne orgány. Je škandálne, že aj po trinástich rokoch života v demokratickom štáte si môže právo na slobodu prejavu každý vysvetľovať po svojom," uviedol liberálny denník Magyar Hírlap. Denník Népszabdság v tejto súvislosti upozorňuje, že, napríklad, nemecké úrady nevydajú žiadne oficiálne povolenie na konanie neonacistickej akcie.
Všetko sa nakoniec vyriešilo a polícia dodatočne mierový pochod povolila. Do vyriešenia problému však musel zasiahnuť dokonca aj premiér Péter Medgyessy, ktorý vyzval na povolenie mierovej demonštrácie. Maďarsko však utŕžilo značnú hanbu, veď pôvodný zákaz si všimli aj zahraničné médiá a proti tomuto kroku protestovali i medzinárodné mierové organizácie. Demokracia tak v Maďarsku takmer utrpela porážku.
StoryEditor