Reuters
StoryEditor

Rusko bude existovať aj po vojne. Únia aj Maďarsko budú mať svoje záujmy, tvrdí Orbán

03.03.2022, 09:16
Autor:
TASRTASR
V súvislosti s dvojstrannými vzťahmi po vojne Viktor Orbán podotkol, že je isté, že Rusko bude naďalej existovať.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán označil vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za vyvážené a korektné až do posledného obdobia.

V rozsiahlom rozhovore pre provládny týždenník Mandiner zverejnenom vo štvrtok Orbán povedal, že Putin všetko, na čom sa kedy dohodli, dodržal. Premiér zdôraznil, že Maďarsko nevetovalo sankcie proti Rusku a že záujmom Maďarska je mier.

"Vypuknutím vojny vznikla pre Maďarsko nová situácia. V nej treba znovu zadefinovať ciele a záujmy Maďarska. Čo sa týka sankcií, nevetovali sme ich, ale ani Európskej únii nebránili, aby ich voči Rusku uplatnila. Teraz je najdôležitejšia jednota Európskej únie," povedal maďarský ministerský predseda.

V súvislosti s dvojstrannými vzťahmi po vojne podotkol, že je isté, že Rusko bude naďalej existovať. "Maďarsko i EÚ budú mať svoje záujmy aj po vojne. Neexistuje argument, pre ktorý by sme zrušili energetickú spoluprácu s Ruskom. Aj lídri Únie konštatovali, že sankcie sa nedotknú transportu energií z Ruska, pretože by to zničilo európsku ekonomiku," podčiarkol Orbán.

Premiér upozornil, že v prípade nedokončenia projektu dostavby atómovej elektrárne v Paksi by bolo potrebné nakúpiť viac zemného plynu a obyvateľstvo by zaplatilo za energie trojnásobne vyššiu sumu.

Orbán opätovne odmietol návrhy opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko (Egységben Magyarországért), ktoré by poslalo na Ukrajinu zbrane. "Radi pomôžeme Ukrajincom v rokovaniach s Rusmi. Poskytneme trebárs aj miesto pre mierové rokovania. Okrem toho pošleme na Ukrajinu humanitárnu pomoc a prijmeme každého utečenca prichádzajúceho z Ukrajiny," vyhlásil premiér.

K otázke vplyvu rusko-ukrajinskej vojny na spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) maďarský ministerský predseda povedal, že doposiaľ sa darilo vyhýbať sa témam obrannej politiky, lebo bolo zrejmé, že v tomto zoskupení Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska existujú rozdielne názory.

"Rusov chceme držať ďaleko od seba, avšak existuje výrazný taktický rozdiel medzi nami (v rámci V4)," podčiarkol Orbán a poznamenal, že Poliaci – aby sa cítili bezpečne – vehementne podporujú vstup Ukrajiny do NATO, avšak taktickým záujmom Maďarska je "zachovať Ukrajinu ako patrične široké a hlboké územie medzi Ruskom a Maďarskom".

01 - Modified: 2022-08-13 12:37:56 - Feat.: - Title: Agentúry S&P a Fitch znížili Ukrajine rating 02 - Modified: 2022-08-13 12:39:58 - Feat.: - Title: Nedostatok životodarnej miazgy priemyslu? Európe počas zimy hrozí naftový šok 03 - Modified: 2022-08-13 09:51:28 - Feat.: - Title: Kyjev okliešťuje ruské zásobovanie. Dva hlavné mosty pri Chersone sú zrejme mimo prevádzky, všíma si Londýn 04 - Modified: 2022-08-13 06:56:24 - Feat.: - Title: Rusko vystríha USA: Ak ho označia za štát podporujúci terorizmus, diplomatické styky by sa mohli skončiť 05 - Modified: 2022-08-12 18:59:24 - Feat.: - Title: Tisíce ľudí protestovali v Budapešti proti hroziacemu výrubu lesov, vláda vyhlásila stav ohrozenia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. august 2022 15:50