Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2021, 20:38

V západnej Afrike opäť prepukla epidémia eboly, zomreli už štyria ľudia

Doteraz najhoršia epidémia eboly na svete začala v decembri roku 2013 v Guinei.

Ebola
Zdroj: Reuters

V západoafrickom štáte Guinea sa znovu objavila krvácavá horúčka ebola a štyria ľudia už nákaze podľahli.

Podľa agentúry AFP to v sobotu oznámil guinejský minister zdravotníctva Rémy Lamah. AFP uviedla, že je to prvýkrát, čo bola ebola zaznamenaná v západnej Afrike od epidémie z rokov 2013 až 2016, kedy si táto choroba v oblasti vyžiadala viac ako 11 300 životov. Guinejská vláda dnes vyhlásila začiatok epidémie.

"Sme naozaj znepokojení. V prefektúre Nzérékoré na juhovýchode krajiny boli už zaregistrované štyri úmrtia na ebolu," uviedol minister Lamah.

Pohreb zdravotnej sestry 

"V meste Gouéké ochorela koncom januára zdravotná sestra. Zomrela medzi 27. a 28. januárom a pochovaná bola 1. februára v Gouéké," uviedol šéf národnej zdravotníckej agentúry Sakoba Keita.

"Následne sa príznaky choroby, hnačka, vracanie a krvácanie, prejavili u ďalších ôsmich ľudí, ktorí boli na pohrebe. Traja z nich zomreli a štyria boli hospitalizovaní v meste Nzérékoré," dodal. Jeden z nakazených údajne "unikol", ale bol nájdený a hospitalizovaný v metropole Conakry.

Obaja predstavitelia oznámili, že vzorky analyzované laboratóriom, ktoré v oblasti zriadila Európska únia, odhalili prítomnosť vírusu ebola.

Predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie v Conakry oznámil, že WHO je pripravená zasiahnuť.

WHO je pripravená 

"Rýchlo nasadíme potrebné prostriedky, aby sme podporili Guineu, ktorá má už veľkú skúsenosť," oznámil na schôdzi predstaviteľov zdravotníckych úradov Alfred George Ki-Zerbi. Tiež regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová na Twitteri uistila, že organizácia pracuje na tom, aby bola pripravená na šírenie vírusu v západnej Afrike reagovať.

Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje každé nové prepuknutia eboly s veľkými obavami. V posledných rokoch sa táto choroba vyskytovala predovšetkým v Kongu, najnovší prípad nákazy tam bol ohlásený minulý týždeň.

Doteraz najhoršia epidémia eboly na svete začala v decembri roku 2013 práve v Guinei. Odtiaľ sa vírus rozšíril do susednej Libérie a Sierra Leone.

Nakoniec sa dostal do desiatich krajín vrátane Španielska a USA. Do roku 2016, kedy bola epidémia prekonaná, sa objavilo 28 600 zdokumentovaných prípadov. Cez 99 percent z nich pripadalo na Guineu, Libériu a Sierru Leone.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.