Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2021, 13:37

Dostaneme od Bruselu vakcíny navyše? Slovensko je v hre o miliónový balík Pfizerov

  • Podľa návrhu portugalského predsedníctva v Rade EÚ sa majú tri z desiatich miliónov dávok zarezervovať pre šesť krajín vrátane Slovenska.
  • Ide o vakcíny, ktoré majú byť dodané už v druhom štvrťroku.
Dostaneme od Bruselu vakcíny navyše? Slovensko je v hre o miliónový balík Pfizerov
Zdroj: Reuters

Členské štáty Európskej Únie v stredu rokujú o možnom kompromise pri prerozdelení desiatich miliónov dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré majú niektorým krajinám vrátane Slovenska či Česka pomôcť vynahradiť doterajšie nižšie prídely očkovacích látok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Ide o vakcíny, ktoré od Pfizeru pôvodne mali prísť až v druhej polovici roka, ale ich dodávku sa podarilo urýchliť a Únia ich dostane už v druhom štvrťroku.

Tri milióny pre šesť krajín

Podľa návrhu portugalského predsedníctva v Rade EÚ sa majú tri z desiatich miliónov dávok zarezervovať pre šesť krajín - Slovensko, Česko, Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko a Lotyšsko -, ktoré trpia najväčším nedostatkom vakcín.

Zvyšných sedem miliónov dávok sa má rozdeliť na základe počtu obyvateľov medzi všetkých 27 členských štátov bloku.

Záležitosťou sa najprv mali zaoberať lídri bloku na Európskej rade, presunuli ju však na veľvyslancov pri EÚ. Tí sú združení vo Výbore stálych predstaviteľov, ktorý zasadá dnes.

Nespokojný Kurz

Nespokojnosť s týmto riešením vyjadrilo Rakúsko. Kancelár Sebastian Kurz spolu s ďalšími štátmi vyvíjal tlak na Úniu s cieľom zabezpečiť spravodlivé rozdelenie dávok vakcín.

Ak totiž niektorá krajina nevyužila možnosť objednať si toľko dávok vakcín, koľko jej prináležalo podľa počtu obyvateľov, mohli si ich kúpiť iné štáty. Práve Slovensko, o čom ako prvé informovali HN, nevyužilo naplno ponúkané množstvo vakcín Pfizer ani Johnson & Johnson. Rakúsko napríklad tiež objednalo nižší počet dávok od firmy Johnson & Johnson. Viaceré krajiny sa navyše spoliehali na dodávky od firmy AstraZeneca, ktoré však meškajú.

​Keďže v Rakúsku zaočkovali podľa stredajších údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb už 15,7 percenta obyvateľstva, mnohé krajiny nesúhlasia s tým, že má tiež nárok na kompenzačný prídel vakcín.

Rakúsko pohrozilo i tým, že zablokuje nákup 100 miliónov dávok vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech dovtedy, kým sa nevyrieši spor ohľadom prerozdelenia vakcín. Podľa právnikov Únie však Viedeň nemá v tejto záležitosti právo veta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.