Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že ivermektín - propagovaný na niektorých sociálnych sieťach ako "zázračný liek" na ochorenie COVID-19 - by sa nemal používať na liečbu pacientov infikovaných koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
WHO zareagovala na záplavu tvrdení okolo lacného prípravku proti parazitom a vydala odporúčania, v ktorých uviedla, že ivermektín by sa mal používať u pacientov s covidom iba v klinickom testovaní.
Zdravotnícka agentúra OSN dodala, že existujú iba "veľmi neisté dôkazy" o účinkoch ivermektínu na úmrtnosť, hospitalizáciu a vyliečenie sa z nákazy koronavírusom.
Príspevky na Facebooku a články propagujúce ivermektín sa vo veľkej miere šíria v Brazílii, Francúzsku, Juhoafrickej republike a Južnej Kórei. Zároveň vlády na celom svete bojujú s nedostatkom očkovacích látok proti koronavírusu.
Pandémia vyvolala vlnu silného záujmu o liek ivermektín, pôvodne určený proti parazitom - veľký dopyt je predovšetkým v Latinskej Amerike.
WHO však v aktualizovaných odporúčaniach pre metódy liečby covidu napísala: "Odporúčame nepoužívať ivermektín u pacientov s covidom, výnimkou je len situácia klinického skúšania."
"Toto odporúčanie sa vzťahuje na pacientov s akokoľvek vážnym ochorením a akokoľvek dlho trvajúcimi príznakmi," dodala WHO.
Varovanie výrobcu
WHO tak potvrdila stanovisko Európskej liekovej agentúry z minulého týždňa, podľa ktorého neexistujú dostatočné dôkazy o účinnosti tohto lieku proti parazitom v liečbe COVID-19.
EMA neodporučila používanie ivermektínu na prevenciu a liečbu choroby COVID-19. Prípustné je len v rámci dobre navrhnutých klinických štúdií.
Slovenská a Česká republika sú jedinými krajinami EÚ, kde je povolené použitie tohto lieku proti parazitom na liečbu koronavírusovej infekcie. Postoje lekárov nie sú jednoznačné, väčšina požaduje dôkazy o jeho účinnosti a bezpečnosti pred podaním pacientom.
Samotný výrobca ivermektínu vyhlásil, že neexistujú dôkazy o jeho účinnosti v liečbe covidu a varoval pred jeho používaním.