Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2021, 17:55

WHO neodporúča používať "zázračný liek" ivermektín na liečbu koronavírusu

Pandémia vyvolala vlnu silného záujmu o liek ivermektín, pôvodne určený proti parazitom - veľký dopyt je predovšetkým v Latinskej Amerike.

WHO neodporúča používať "zázračný liek" ivermektín na liečbu koronavírusu
Zdroj: Reuters

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu uviedla, že ivermektín - propagovaný na niektorých sociálnych sieťach ako "zázračný liek" na ochorenie COVID-19 - by sa nemal používať na liečbu pacientov infikovaných koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

WHO zareagovala na záplavu tvrdení okolo lacného prípravku proti parazitom a vydala odporúčania, v ktorých uviedla, že ivermektín by sa mal používať u pacientov s covidom iba v klinickom testovaní.

Zdravotnícka agentúra OSN dodala, že existujú iba "veľmi neisté dôkazy" o účinkoch ivermektínu na úmrtnosť, hospitalizáciu a vyliečenie sa z nákazy koronavírusom.

​Príspevky na Facebooku a články propagujúce ivermektín sa vo veľkej miere šíria v Brazílii, Francúzsku, Juhoafrickej republike a Južnej Kórei. Zároveň vlády na celom svete bojujú s nedostatkom očkovacích látok proti koronavírusu.

Pandémia vyvolala vlnu silného záujmu o liek ivermektín, pôvodne určený proti parazitom - veľký dopyt je predovšetkým v Latinskej Amerike.

WHO však v aktualizovaných odporúčaniach pre metódy liečby covidu napísala: "Odporúčame nepoužívať ivermektín u pacientov s covidom, výnimkou je len situácia klinického skúšania."

"Toto odporúčanie sa vzťahuje na pacientov s akokoľvek vážnym ochorením a akokoľvek dlho trvajúcimi príznakmi," dodala WHO.

Varovanie výrobcu

WHO tak potvrdila stanovisko Európskej liekovej agentúry z minulého týždňa, podľa ktorého neexistujú dostatočné dôkazy o účinnosti tohto lieku proti parazitom v liečbe COVID-19. 

EMA neodporučila používanie ivermektínu na prevenciu a liečbu choroby COVID-19. Prípustné je len v rámci dobre navrhnutých klinických štúdií.

Slovenská a Česká republika sú jedinými krajinami EÚ, kde je povolené použitie tohto lieku proti parazitom na liečbu koronavírusovej infekcie. Postoje lekárov nie sú jednoznačné, väčšina požaduje dôkazy o jeho účinnosti a bezpečnosti pred podaním pacientom. 

Samotný výrobca ivermektínu vyhlásil, že neexistujú dôkazy o jeho účinnosti v liečbe covidu a varoval pred jeho používaním.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.