Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2021, 16:28

Niektoré španielske regióny odmietajú vyžadovať od návštevníkov pláží nosenie rúšok

Povinnosť nosiť rúška na verejnosti bez ohľadu na vzdialenosť od ostatných zaviedla španielska vláda tento týždeň.

Niektoré španielske regióny odmietajú vyžadovať od návštevníkov pláží nosenie rúšok
Zdroj: Reuters

Niektoré španielske regióny, vrátane Baleárskych ostrovov, Kanárskych ostrovov, Valencie či Katalánska odmietajú vyžadovať od návštevníkov pláží nosenie rúšok, ak ľudia dodržia bezpečné vzájomné odstupy.

Povinnosť nosiť rúška na verejnosti bez ohľadu na vzdialenosť od ostatných zaviedla španielska vláda tento týždeň.

Avšak už deň po tom, čo opatrenie vyšlo v zbierke zákonov, španielske ministerstvo zdravotníctva zvolalo expertnú skupinu zástupcov regiónov, ktorá má dohodnúť, ako formulovať výnimky z tohto zákona, informoval dnes denník El País.

"Ak sa budete opaľovať na pláži či kúpať, nie je potrebné mať rúško, keď dodržíte bezpečnú vzdialenosť od ostatných," povedal dnes katalánsky minister vnútra Miquel Samper.

Dodal, že ide čisto o záležitosť zdravého rozumu. Podobne už sa vyjadrili aj členovia vlád ďalších španielskych regiónov.

Problém však podľa denníka El País spočíva v tom, že podľa zákona by sa rúško malo na verejnosti nosiť stále bez ohľadu na vzdialenosť od ostatných. Opatrenia neplatia pre deti mladšie ako šesť rokov.

Rúška sú na verejnosti v Španielsku povinné už od vlaňajšieho mája. Vtedy ich ústredná španielska vláda nariadila nosiť vo vnútorných verejných priestoroch a tiež vonku, ak nie je možné dodržať bezpečnú vzdialenosť.

Pravidlá pre nosenie rúšok následne v lete na celonárodnej úrovni prestali platiť, zaviedli ich potom však jednotlivé autonómne regióny, ktoré si stanovili vlastné opatrenia proti šíreniu koronavírusu, vrátane rúšok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.