Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2021, 11:14

V Sao Paule kvôli covidu-19 vyprázdňujú staré hroby, nie je kam pochovávať

Tento týždeň celá Brazília zaznamenala doteraz najvyšší počet úmrtí s covidom-19 za deň.

V Sao Paule kvôli covidu-19 vyprázdňujú staré hroby, nie je kam pochovávať
Zdroj: Reuters

V najbohatšom brazílskom štáte Sao Paulo čaká teraz vyše 700 pacientov s covidom-19 na lôžko intenzívnej starostlivosti. Informoval o tom s odkazom na svoje výpočty miestny spravodajský server G1.

V rovnomennej metropole tohto štátu, ktorá je najľudnatejším mestom Brazílie, musia kvôli nebývalému nárastu úmrtí rýchlejšie vyprázdňovať staršie hroby, pretože na cintorínoch už nie je miesto.

Dvanásťmiliónová metropola Sao Paulo je najpostihnutejšou oblasťou v Brazílii a podľa miestnej radnice tu v marci vzrástli počty pohrebov v porovnaní s vlaňajším marcom o 60 percent.

Výnimkou sú víkend 

Tento týždeň celá Brazília zaznamenala doteraz najvyšší počet úmrtí s covidom-19 za deň (3780) a už od polovice marca registrujú v tejto najväčšej latinskoamerickej krajine denne cez 2700 úmrtí.

Výnimku tvoria iba víkendové údaje, kedy sú nižšie aj počty potvrdených nákaz. Tie minulý týždeň dosiahli najvyššiu úroveň za deň (vyše sto tisíc) a cez 80-tisíc nákaz denne v celej krajine evidujú už skoro mesiac, s výnimkou víkendových dní.

Sao Paulo tento týždeň urýchlilo vyprázdňovanie niekoľko rokov starých hrobov. To sa podľa miestnej radnice robieva, ale v tejto vlne pandémie sa k tomu pristupuje častejšie.

Agentúra Reuters tento týždeň zverejnila fotky z najväčšieho cintorína Sao Paula v štvrti Nova Cachoeirinha, na ktorých muži v ochranných oblekoch ukladajú staršie pozostatky z hrobov do sáčkov. Výnimku majú súkromné ​​hrobky a hroby detí.

Najhorší mesiac 

Brazília, ktorá má približne 211 miliónov obyvateľov, je v tejto pandémii v absolútnych počtoch po USA druhou najpostihnutejšou krajinou sveta čo do počtu potvrdených nákaz aj úmrtí s covidom-19.

V marci zažila Brazília najhorší mesiac v tejto pandémii, keď registrovala 66 573 úmrtí spojených s nákazou. To bol viac ako dvojnásobok v porovnaní s jej doteraz najhorším mesiacom v pandémii - minuloročným júlom, kedy to bolo 32 881 zomrelých.

Epidemiológovia varujú, že situácia v Brazílii sa ešte nejakú dobu zlepšovať nebude, naopak sa môže ďalej zhoršovať.

Napriek tomu prezident Jair Bolsonaro stále trvá na odmietaní uzáver ekonomickej činnosti a obmedzenie pohybu ľudí s tým, že "od hladu sa tiež umiera".

Bolsonaro je kritizovaný aj za to, že kritikou vakcín z Číny a Ruska prispel k nedostatku očkovacích látok v krajine. Silnejúca kritika prezidenta vyústila nedávno do výmeny niekoľkých ministrov jeho vlády a rezignáciu najvyšších veliteľov armády.

Vakcínu proti covidu-19 dostalo zatiaľ v Brazílii 19,2 milióna ľudí, z toho obe potrebné dávky 5,3 milióna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.