Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2021, 12:22

Pfizer pozastavil dodávku vakcín do Izraela. Dôvodom je spor o platbu

Zásielka je pozastavená do ďalšieho rozhodnutia. Vedenie firmy Pfizer sa obáva, že izraelská vláda, ktorá končí a po koaličných rokovaniach ju nahradí nový kabinet, za už dodané vakcíny nezaplatí.

Pfizer pozastavil dodávku vakcín do Izraela. Dôvodom je spor o platbu
Zdroj: Reuters

Výrobca vakcín proti Covidu-19 firma Pfizer zastavila dodávky do Izraela, pretože ešte nedostala platbu za 2,5 milióna očkovacích látok dovezených do krajiny.

Oznámil to dnes denník The Jerusalem Post, podľa ktorého americká spoločnosť zablokovala dodávku ďalších 700-tisíc dávok, ktoré mali do Izraela doraziť v nedeľu.

Zásielka je pozastavená

Zásielka je pozastavená do ďalšieho rozhodnutia. Podľa denníka sa vedenie firmy Pfizer obáva, že vláda, ktorá končí a po koaličných rokovaniach ju nahradí nový kabinet, za už dodané vakcíny nezaplatí.

Zástupcovia firmy tiež oznámili, že nechápu, ako môže takáto situácia nastať v tak dobre organizovanej krajine ako Izrael. Voľby sa konali 23. marca a dnes prezident Reuven Rivlin začal politické konzultácie, po ktorých zrejme v stredu poverí vybraného politika zostavením novej vlády.

Koaličné rokovania sú ale vzhľadom k volebnému výsledku zložité a môžu trvať dlho. Izraelský rozhlas informoval, že vo Pfizeri označili Izrael za "banánovú republiku".

Otázniky nad vakcínami

The Jerusalem Post píše, že Izrael zaplatil za desať miliónov vakcín, vďaka ktorým viedol úspešnú očkovaciu kampaň. Keď vakcíny začali dochádzať, objednal ďalšiu zásielku a Pfizer sľúbil, že ju dodá. Vláda ale príkaz k nákupu neschválila.

Finančný výbor parlamentu nedávno oznámil, že Izrael zatiaľ za vakcíny proti Covidu-19 zaplatil 2,6 miliardy šekelov. Jeruzalemský list píše, že vláda neoznamuje, akú cenu bola ochotná platiť za jednotlivé vakcíny.

Médiá sa domnievajú, že Izrael platí viac ako iné krajiny. V krajine s viac ako deviatimi miliónmi obyvateľov už bolo oboma dávkami zaočkovaných vyše 4,8 milióna ľudí. Koronavírusom sa od začiatku epidémie nakazilo 834-tisíc ľudí a na komplikácie Covidu-19 zomrelo 6 243 občanov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.