Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2021, 15:35

Slovensko by malo dostať do júna o 600-tisíc Pfizerov viac, novú dohodu ohlásila von der Leyenová

Očkovacia látka vyrábaná americkou a nemeckou firmou by mohla európskym štátom kompenzovať výpadky v dodávkach ďalších spoločností.

Slovensko by malo dostať do júna o 600-tisíc Pfizerov viac, novú dohodu ohlásila von der Leyenová
Zdroj: Reuters

Krajiny Európskej únie dostanú do konca júna 50 miliónov dávok vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech, ktoré mali pôvodne získať až na jeseň.

To, ako funguje očkovanie na covid, pre HNtelevíziu vysvetlil imunológ Miloš Jeseňák:

​Oznámila to dnes predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej napriek pokračujúcim problémom naberá očkovanie v členských krajinách na tempe.

​Podľa pôvodného očkovacieho kľúča by malo Slovensko získať 1,22 percenta z týchto dávok. To znamená, že do konca júna by sme mali navyše získať viac ako 600-tisíc dávok vakcíny Pfizer/BioNTech.

Koľko to v skutočnosti bude, sa HN snažia zistiť od rezortu zdravotníctva.

Zaočkované sú milióny

Aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ku dnešku 100 miliónov ľudí, uviedla šéfka únijnej exekutívy. Plne očkovaných je 27 miliónov ľudí, teda asi osem percent dospelých ľudí v únii.

Pfizer / BioNTech podľa von der Leyenovej v druhom štvrťroku dodá EÚ celkovo 250 miliónov dávok, čo je viac ako polovica zo všetkých schválených vakcín, ktoré budú mať členské štáty k dispozícii.

Očkovacia látka vyrábaná americkou a nemeckou firmou by mohla európskym štátom kompenzovať výpadky v dodávkach ďalších spoločností.

Komisia sa snaží prispôsobovať

Šéfka komisie pripustila, že okrem obmedzovania dodávok od firmy AstraZeneca pôsobí ťažkosti aj v utorok oznámené zastavenie distribúcie látky spoločnosti Johnson & Johnson kvôli zdravotným komplikáciám zaznamenaným v Spojených štátoch.

"Preto je nutné konať pružne, predvídať a prispôsobovať sa, kedykoľvek je to možné," vyhlásila von der Leyenová.

EÚ chce podľa nej na produkt firiem Pfizer a BioNTech staviť aj v najbližších rokoch pri očakávanom preočkovaní. Komisia preto začala vyjednávať o kontrakte, ktorý umožní členským krajinám nakúpiť do roku 2023 približne 1,8 miliardy dávok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.