Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2021, 15:31

Satelitné snímky odhaľujú, ako Rusko koncentruje sily pri Ukrajine. Na Krym dorazila nová technika

Na nových fotografiách sú vidieť zoradené stíhačky Su-30, ktoré na snímkach z konca marca neboli.

Satelitné snímky odhaľujú, ako Rusko koncentruje sily pri Ukrajine. Na Krym dorazila nová technika
Zdroj: Maxar Technologies

Rusko v posledných týždňoch premiestnilo na polostrov Krym a základne v blízkosti Ukrajiny vojenské lietadlá, a rozširuje tak svoje možnosti politického zastrašovania alebo vojenskej intervencie, napísal denník The Wall Street Journal s odkazom na komerčné satelitné snímky.

Analýzu eskalujúcej situácie okolo Ukrajiny si prečítate tu: Hrozí Ukrajine vojna s Ruskom?

Na fotkách sú vidieť vojenské stíhačky, výsadkové lietadlá, bojové vrtuľníky alebo vojenské nemocnice.

Snímky pristávacej dráhy na Saki, jednej z vojenských základní na Kryme, boli nadobudnuté medzi 27. marcom a 16. aprílom spoločnosťou Maxar Technologies.

Nie sú pripravení na okamžitý útok

Na nových fotografiách sú vidieť zoradené stíhačky Su-30, ktoré na snímkach z konca marca neboli. Okrem spomínaných stíhačiek je v regióne vidieť tiež Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24.

Ďalšia ruská technika a infraštruktúra na Krymskom polostrove zahŕňa okrem iného výsadkové lietadlá, bojové vrtuľníky, drony alebo vojenské nemocnice, dokladajú podľa The Wall Street Journal snímky.

"Vhodne rozmiestnili rôzne elementy vzdušných síl, ktoré by boli potrebné pre získanie prevahy vo vzdušnom priestore nad bojovým poľom a pre podporu pozemných vojsk," uviedol Philip Breedlove, ktorý slúžil ako vrchný veliteľ síl NATO v Európe, keď ruské sily v roku 2014 obsadili Krym .

Podľa Breedlovea snímky ukazujú, že ruské jednotky nie sú pripravené na okamžitý útok. Moskva však podľa neho má viac možností začatia vojenských akcií.

Takto začiatkom apríla reagoval na vyostrovanie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok:

Vyostrujúca sa situácia

Situácia na východe Ukrajiny sa v poslednej dobe vyostruje. Pentagon uviedol, že Rusko teraz koncentrovalo v oblasti väčšie sily ako pred siedmimi rokmi, keď anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok pozval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa s ním stretol na ukrajinskom Donbase, kde silnie konflikt medzi ukrajinskými silami a proruskými separatistami, a prerokoval s ním zníženie napätia.

Kyjev a proruskí separatisti na východe krajiny sa navzájom obviňujú z porušovania pokoja zbraní a čím ďalej častejších potýčok. Rusko podľa Zelenského odmietlo podporiť oznámenie o úplnom pokoji zbraní, na ktorom sa pritom na zasadnutí zhodli poradcovia krajín takzvanej normandskej štvorky, kam patrí spolu s Ukrajinou, Francúzskom a Nemeckom aj Rusko.

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v utorok novinárom povedal, že Rusko bude mať čoskoro pri hraniciach s Ukrajinou viac ako 120-tisíc vojakov. Moskva tvrdí, že ide o vojenské cvičenie, ktoré za niekoľko týždňov ukončí a hovorí naopak o provokáciách zo strany západných krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.