Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2021, 09:22 Aktualizované dňa 28.04.2021 o 09:35

Europoslanci schválili dohodu Únie s Britániou, definitívne potvrdili jej platnosť

Dohovor odbúrava väčšinu colných bariér a uľahčuje obchod medzi Úniou a Britániou.

Europoslanci schválili dohodu Únie s Britániou, definitívne potvrdili jej platnosť
Zdroj: Reuters

Európsky parlament jasnou väčšinou hlasov schválil obchodnú dohodu Európskej únie s Britániou, čím definitívne potvrdil jej platnosť.

Podľa dnes zverejnených výsledkov utorkového hlasovania podporilo zmluvu, ktorá od začiatku roka funguje v provizórnom režime, 660 poslancov, proti ich hlasovalo päť.

Dohovor, ktorý odbúrava väčšinu colných bariér a uľahčuje obchod medzi dvadsaťsedmičkou krajín Únie a Britániou, podpísali obe strany krátko pred koncom roka, na ktorého prelome Británia európsky blok po 47 rokoch opustila.

Europarlament uznal, že dohoda ochráni záujmy EÚ a zároveň uľahčí život ľuďom aj firmám na oboch stranách Lamanšského prielivu.

Europoslanci si však v súbežne schválenej rezolúcii presadili, že Únia bude rázne riešiť akékoľvek porušenie pravidiel zo strany Británie.

Podľa väčšiny europoslancov je samotný odchod Británie stratou, zmluva však rieši situáciu najlepším možným spôsobom.

"Môže sa stať základom, na ktorom postavíme nové vzťahy EÚ a Spojeného kráľovstva zamerané na budúcnosť," podotkol po hlasovaní predseda europarlamentu David Sassoli.

Súhlas europoslancov vzápätí uvítala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá prisľúbila, že Brusel dohliadne na to, aby Londýn svoje záväzky rešpektoval.

Viacero europoslancov pred hlasovaním kritizovalo, že Británia podľa EÚ porušuje časť predošlej dohody o samotnej podobe brexitu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.