Pri tlačenici na židovskom pútnickom mieste v severnom Izraeli zomrelo 44 ľudí, informovala dnes s odvolaním sa na záchranárov agentúra AP, podľa ktorej ide o jednu z najsmrteľnejších civilných katastrof v histórii Izraela. Cez sto ľudí je zranených, uvádzajú izraelské médiá.
Médiá pôvodne informovali o kolapse časti tribúny, úrady neskôr oznámili, že obete si vyžiadala tlačenica, v ktorej sa ľudia udusili alebo boli ušliapaní. Čo presne paniku spôsobilo zatiaľ nie je jasné, píšu zahraničné agentúry.
Nešťastie na púti
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu udalosť označil za "veľkú tragédiu" a vyzval, aby sa ľudia pomodlili za obete nešťastia. Prezident Reuven Rivlin na twitteri uviedol, že sleduje správy o nešťastí a modlí sa za uzdravenie zranených.
Tlačenica nastala v piatok skoro ráno pri oslavách sviatku Lag BaOmer, pri ktorom veriaci zapaľujú vatry a organizujú púte k hrobu mystika Šimona bar Jochaja, ktorý žil v 2. storočí. Púte sa zvyčajne zúčastňujú tisíce ľudí, ktorí sa na mieste modlia, tancujú a spievajú.
V noci na dnes sa pri úpätí hory Meron neďaleko libanonských hraníc zišlo až do 100-tisíc pútnikov. Podľa izraelských médií išlo o najväčšiu masovú udalosť od začiatku epidémie covidu-19 v krajine a prvé veľké a legálne náboženské zhromaždenie.
Prišlo príliš veľa ľudí
Šéf dobrovoľníckych záchranných zložiek uviedol, že ho veľkosť zhromaždenia šokovala; priestory osláv podľa neho boli vybavené zhruba na štvrtinový počet účastníkov. "Výsledkom tejto tragédie je život bezmála štyridsiatich ľudí," uviedol.
Na mieste okrem záchranárov zasahuje s pomocou vrtuľníkov aj izraelská armáda. Zranení boli prevezení do najbližších nemocníc, polícia zablokovala príjazdové cesty a pútnické miesto vypratala.
#Israel:40 people crushed to death, after 'disastrous' crush at #BONFIRE #festival #Israel #LagBaomer #MountMeron pic.twitter.com/g2jOoiU1GH
— Nitin ramola (@Nitin32730027) April 30, 2021
Stovky veriacich však podľa The Times of Israel odmietli odísť a chceli sa modliť. Niektorí z nich sa stretli s políciou. Podľa bezpečnostných zložiek sú na mieste problémy s telefónnym signálom a ľudia sa nemôžu spojiť so svojimi blízkymi, píše agentúra DPA.
Na sociálnych sieťach pred tragédiou kolovali zábery osláv, pri ktorých na tribúnach tancovali a skákali tisíce ľudí.
Izraelské médiá zverejnili aj videá tlačenice a chaosu, v úzkych priestoroch sa na nich tiesni dav zložený z mužských príslušníkov ultraortodoxnej komunity. Agentúra Reuters v súvislosti s tým uviedla, že akcia mala čiastočne oddelené priestory pre mužov a ženy.