Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2021, 15:44

Viedeň spustí novinku. Ako prvé mesto v Únii začne prednostne očkovať tehotné ženy

Podľa predstáv viedenskej radnice by nastávajúce matky mali získať prístup k vakcíne v polovici mája.

Viedeň spustí novinku. Ako prvé mesto v Únii začne prednostne očkovať tehotné ženy
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Viedeň bude ako prvé mesto v Európskej únii prednostne očkovať proti Covid-19 tehotné ženy. Podľa agentúry APA to dnes oznámila kancelária viedenského radného pre zdravotníctvo Petera Hackera.

Podľa predstáv radnice by nastávajúce matky mali získať prístup k vakcíne v polovici mája. Z iniciatívy rakúskej metropoly zaradila rakúska očkovacia rada na konci apríla tehotné ženy medzi prioritné skupiny pri vakcinácii obyvateľstva.

​Viedeň tým dostala možnosť ponúknuť očkovanie ženám tehotným dlhšie ako 13. týždňov. V závislosti na tom, koľko nastávajúcich matiek o očkovanie prejaví záujem, sa tehotné ženy buď budú môcť zaregistrovať bez ohľadu na vek či zdravotný stav, alebo rovno dostanú pri očkovaní prednosť.

V druhom prípade by prišli ako prvé na rad ženy v záverečnej fáze tehotenstva. Podľa doterajších zistení nie sú tehotné ženy všeobecne náchylnejšie k nákaze vírusom SARS-CoV-2.

​Ukázalo sa však, že priebeh choroby je u nich ťažší ako u ostatných ľudí v rovnakej vekovej skupine.

Podľa APA to dokladajú nielen medzinárodné štúdie, ale aj dáta covidovej pôrodnice vo viedenskom Ottakring, ktorá v uplynulých 14 mesiacoch pomáhala na svet väčšine detí koronavírusom nakazených matiek vo Viedni a okolí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.