Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2021, 18:14

Irán, USA a Británia dosiahli dohodu, uviedla iránska televízia. Američania to popreli

Ide o kauzu z roku 1979, pred islamskou revolúciou, keď zosnulý iránsky šach Mohammad Rezá Pahlaví zaplatil príslušnú sumu za britské tanky Chieftain, ktoré neboli nikdy dodané.

Hassan Ruhání
Zdroj: Reuters

Spojené štáty okamžite popreli nedeľňajšiu správu iránskej štátnej televízie, že islamská republika, USA a Británia dosiahli dohodu o výmene väzňov a odblokovaní iránskych aktív v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Británia sa k správam odmietla vyjadriť. Informovala o tom agentúra AP.

"Američania súhlasili, že zaplatia sedem miliárd dolárov (5,8 miliardy eur) a vymenia štyroch Iráncov, ktorí obchádzali sankcie, za štyroch amerických špiónov, ktorí si odpykali časť svojich trestov," uviedla iránska štátna televízia s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa vlády v Teheráne.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price však túto správu okamžite poprel. "Správy o dosiahnutí dohody o výmene zajatcov nie sú pravdivé," povedal Price.

Štátna televízia ďalej uviedla, že islamská republika dosiahla dohodu aj s Britániou, v rámci ktorej Londýn splatí dlh vo výške 400 miliónov libier výmenou za prepustenie Nazanin Zaghariovej-Ratcliffovej, väznenej humanitárnej pracovníčky s iránskym aj britským občianstvom.

Ide o kauzu z roku 1979, pred islamskou revolúciou, keď zosnulý iránsky šach Mohammad Rezá Pahlaví zaplatil príslušnú sumu za britské tanky Chieftain, ktoré neboli nikdy dodané.

Britské ministerstvo zahraničných vecí pre AP uviedlo, že správu nebude komentovať, pretože v tejto súvislosti stále prebiehajú rokovania s Iránom.

Správa iránskej televízie prichádza v čase zvýšeného napätia medzi konzervatívnymi politickými frakciami islamskej republiky a relatívne umiernenou vládou iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, všíma si AP.

Táto televízna stanica už predtým zverejnila vyjadrenia nemenovaných predstaviteľov Iránu, ktoré boli v rozpore s vyjadreniami iránskych diplomatov rokujúcich vo Viedni o obnovení jadrovej dohody z roku 2015, pripomína AP.

Momentálne nie je jasné, či je nedeľňajšia správa o výmene väzňov ďalším pokusom sabotovať rokovania predstaviteľov Rúháního vlády so Západom, analyzuje AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.