Ruské ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Vo svojom tlačovom vyhlásení o tom vo štvrtok informoval Ruský fond priamych investícii (RFPI).
Ruský fond, ktorý sa podieľal na financovaní vakcíny, dodal, že Sputnik Light "preukázal 79,4-percentnú účinnosť". Zároveň pripomenul, že účinnosť vakcíny Sputnik V, podávanej v dvoch dávkach, je 91,6-percentná. Ubezpečil, že po imunizácii Sputnikom Light neboli zaregistrované žiadne závažné nežiaduce účinky.
Fond dodal, že tieto výsledky vychádzajú z "údajov získaných v 28. deň po podaní injekcie v rámci ruského programu masového očkovania, a to v čase medzi 5. decembrom 2020 a 15. aprílom 2021".
"Cena jednej dávky vakcíny Sputnik Light na zahraničných trhoch bude menej ako 10 dolárov," uvádza sa v správe RFPI.
Túto vakcínu je možné skladovať pri teplote 2 až 8 stupňov Celzia, čo zjednodušuje logistiku, dodal RFPI.
Fond vo svojom vyhlásení vyjadril presvedčenie, že "schéma aplikácie v jednej dávke umožní v krátkom čase imunizovať veľa ľudí" v nepriaznivej epidemiologickej situácii.
Sputnik Light sa bude používať pre ľudí vo veku od 18 do 60 rokov.
Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová vo štvrtok na rokovaní s prezidentom Vladimirom Putinom uviedla, že táto vakcína sa začne používať, keď prejde registračnou procedúrou a schválením federálnymi úradmi.
Agentúra Interfax vo štvrtok informovala, že Sputnik Light sa bežne začne používať 1. januára budúceho roku.
Sputnik Light je štvrtá v Rusku registrovaná vakcína proti covidu. Predtým boli pre hromadné očkovanie povolené tri vakcíny domácej výroby: Sputnik V z Gamalejovho inštitútu, peptidová vakcína EpiVacCorona (EpiVakKorona) vyvinutá spoločnosťou Vektor a CoviVac (KoviVak) z Čumakovovho centra.
Ruská vakcína Sputnik V bola schválená na použitie vo viac ako 60 krajinách sveta. Súhlas na jej používanie však zatiaľ nevydala ani Európska agentúra pre lieky (EMA) a ani americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Niektoré západné krajiny sú opatrné, pokiaľ ide o Sputnik V, pretože sa obávajú, že Kremeľ by ho mohol použiť ako nástroj na presadzovanie svojich záujmov, uviedla agentúra AFP.
Rusko zaregistrovalo vakcínu Sputnik V vlani v auguste 2020 - ešte pred tým, ako prešla záverečnou, treťou, fázou klinických testov, čo vyvolalo medzinárodnú kritiku a pochybnosti niektorých odborníkov.
Následne odborný časopis The Lancet zverejnil štúdiu, podľa ktorej má ruská vakcína Sputnik V po podaní oboch dávok účinnosť 91,6 percenta pri zabránení symptomatickému priebehu koronavírusu.