Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podpísal dekrét, ktorý v prípade jeho zabitia odovzdáva moc Bezpečnostnej rade. Tej predsedá premiér.
V prípade prezidentovej smrti dekrét počíta aj s vyhlásením výnimočného alebo vojnového stavu. Lukašenko tým reaguje na protivládne protesty, polícia navyše zadržala dvoch Bielorusov, ktorí na Lukašenka vraj chystali atentát.
Presun právomocí
O potvrdení neobvyklého normatívneho aktu v nedeľu informovala tlačová služba prezidenta.
Dokument stanovuje, že "v prípade smrti hlavy štátu v dôsledku atentátu, spáchanie teroristického činu, vonkajšej agresie alebo iných násilných činov konajú všetky štátne orgány a ich úradníci v súlade s rozhodnutiami Bezpečnostnej rady, ktorej predsedá premiér", oznámila podľa agentúry TASS tlačová služba prezidentskej kancelárie.
Dekrét tiež počíta s tým, že v prípade takýchto udalostí bude v krajine vyhlásený výnimočný alebo vojnový stav. Bezpečnostná rada pritom schváli potrebné opatrenia, ktoré "budú povinní rešpektovať všetci".
Pokusy o štátny prevrat
Doteraz platilo, že ak by úrad hlavy štátu v Bielorusku nikto nevykonával, alebo ak by prezident nebol schopný plniť svoje povinnosti, bola by moc prenesená na predsedu vlády, kým nezloží prísahu nový prezident.
Lukašenko o príprave dekrétu o zmene v odovzdaní moci informoval 24. apríla. Povedal pritom, že potreba schválenia tohto dokumentu súvisí s "pokusmi o destabilizáciu situácie v krajine, s prípravou štátneho prevratu a atentátu na prezidenta".
Predtým cez víkend Lukašenko tvrdil, že bol zmarený pokus o prevrat v Bielorusku. Sprisahanci ho vraj chceli zavraždiť, uniesť členov jeho rodiny a vypnúť elektrickú sústavu v krajine. Lukašenko v tejto súvislosti hovoril o amerických spravodajských službách, dôkazy však nemal žiadne.
Ruská bezpečnostná služba FSB v tejto súvislosti oznámila, že zadržala v Rusku dvoch bieloruských občanov kvôli údajnému pokusu o puč a atentát na Lukašenka. Bielorusko obvinilo štyroch ľudí zo sprisahania s cieľom uchopiť moc v krajine.
Po minuloročných prezidentských voľbách vypukli v Bielorusku veľké protivládne protesty kvôli podozreniu, že opätovné víťazstvo Lukašenka bolo zmanipulované.
Polícia proti demonštráciám tvrdo zasahovala a zatkla vyše 34-tisíc ľudí. Protesty, ktorých sa spočiatku zúčastnili státisíce ľudí, neskôr zoslabli. Opozícia sa ich snaží obnoviť.