Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2021, 18:34 Aktualizované dňa 14.05.2021 o 19:12

Rusko označilo Česko a Spojené štáty za nepriateľské krajiny

Vláda zostavila zoznam nepriateľských krajín na základe prezidentského dekrétu.

Rusko označilo Česko a Spojené štáty za nepriateľské krajiny
Zdroj: Reuters

Ruská vláda schválila zoznam nepriateľských krajín, pričom doň zaradila len Českú republiku a Spojené štáty.

Zároveň stanovila maximálny počet ľudí v Rusku, ktorí pre tieto krajiny môžu pracovať. V prípade Česka ide o 19 osôb, zatiaľ čo pre USA nemôže pracovať nikto.

Príslušné nariadenie bolo dnes zverejnené na oficiálnom internetovom portáli právnych informácií, informovali médiá.

Denník Kommersant pripomenul, že vláda zostavila zoznam nepriateľských krajín na základe prezidentského dekrétu "O aplikácii protiopatrenia na nepriateľské akcie iných štátov".

Tento dokument podpísal Vladimir Putin 23. apríla v čase nových diplomatických konfliktov.

V dnes zverejnenom vládnym nariadení sa uvádza, že zoznam obsahuje štáty, ktoré "vykonávajú nepriateľské akcie proti Ruskej federácii, proti občanom Ruska alebo proti ruským právnickým osobám".

Česko-ruská roztržka sa začala po oznámení Prahy zo 17. apríla, že z výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticích v roku 2014 sú dôvodne podozriví agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Česko a Rusko si následne vzájomne vypovedali desiatky diplomatov a česká vláda vyradila ruskú spoločnosť Rosatom z tendra na rozšírenie jadrovej elektrárne Dukovany.

Obvinenia súvisiace s vrbětickými explóziami Moskva odmieta a ruskí predstavitelia ich opakovane označujú za bezdôvodné, rozporuplné, nezodpovedné či provokatívne.

TASS pripomenula, že USA v posledných rokoch opakovane zavádzali sankcie voči Rusku, naposledy v polovici tohtoročného apríla.

Kremeľ tiež veľmi podráždilo, keď prezident Joe Biden v rozhovore, ktorý v polovici marca odvysielala televízia ABC News, prisvedčil na otázku, či pokladá Putina za "zabijaka", a vyhlásil, že Rusko "zaplatí" za údajné zasahovanie do amerických volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.