Traja výskumníci wu-chanského virologického inštitútu (WIV) boli v novembri 2019 v nemocničnej starostlivosti.
S odvolaním sa na doteraz nezverejnené informácie tajných služieb o tom v nedeľu písal americký denník Wall Street Journal (WSJ).
Ľudia, ktorí odmietli druhú dávku AstraZenecy, vytvárajú pôdu pre nový variant, hovorí v HNtelevízii šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová:
O prvých prípadoch nákazy novým koronavírusom, ktoré boli zaznamenané práve vo Wu-chane, Čína oficiálne informovala koncom decembra 2019. Peking dnes informáciu denníka poprel.
Americký denník napísal, že správa spravodajských služieb poskytuje nové podrobnosti o počte zasiahnutých výskumníkov, o dobe ochorenia a o ich návštevách nemocnice.
USA zveličujú, tvrdí Čína
Tieto informácie podľa WSJ dodávajú na váhe volaniu po rozsiahlejšom vyšetrení, či vírus spôsobujúci chorobu covid-19 neunikol z laboratória.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Čao Li-ťien dnes vyhlásil, že správa o ochorení troch zamestnancov wuchanského virologického inštitútu je "úplne nepravdivé".
"Spojené štáty pokračujú vo zveličovaní teórie o úniku vírusu z laboratória," uviedol.
Správa sa objavila pred konaním rozhodovacieho orgánu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Prebrať má ďalšie fázy vyšetrovania pôvodu covidu-19.
Hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) podľa agentúry Reuters uistila, že americká vláda spoločne s WHO a ďalšími členskými štátmi podporuje expertné skúmanie pôvodu koronavírusu, "bez zasahovania alebo politizácie".
Pripustila, že administratíva prezidenta Joea Bidena si naďalej kladie "závažné otázky týkajúce sa prvých dní pandémie covidu-19, vrátane jej pôvodu v Čínskej ľudovej republike".
Peking neposkytol kompletné dáta
Teóriu, že sa vírus rozšíril z wuchanského virologického inštitútu, razil bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý vlani vyhlásil, že existuje dostatok dôkazov o tom, že koronavírus unikol práve odtiaľ.
Experti WHO, ktorí začiatkom tohto roka pátrali po pôvode nového koronavírusu v čínskom meste Wu-chan, naopak označili za vysoko nepravdepodobné, že by vírus SARS-CoV-2 unikol z čínskeho laboratória, a uviedli, že je pravdepodobne prírodného pôvodu.
Svetová zdravotnícka organizácia sa však sťažovala na to, že Peking neposkytol jej expertom prístup ku kompletným dátam.