Európska únia navrhne plán na posilnenie bezpečnosti a obrany krajín západného Balkánu, ktorého cieľom bude región "pripútať" bližšie k dvadsaťsedmičke. Dnes to podľa agentúry Reuters pri návšteve Skopje povedal šéf úniovej diplomacie Josep Borrell.
Obavy úniových predstaviteľov z možnej bezpečnostnej nestability na Balkáne zvýšila ruská invázia na Ukrajinu.
Borrell v Skopje uviedol, že nastal okamih pre "oživenie procesu rozšírenia" a čo najbližšie začatie rokovaní o pristúpení Severného Macedónska a Albánska k bloku.
Prístupové rozhovory so Skopje blokuje Bulharsko kvôli sporom o dejiny, jazyk a národnú identitu. Sofia tak robí napriek výzvam EÚ aj niektorých členských krajín, aby od veta upustila v záujme stability a pokračovania integrácie tohto regiónu do EÚ. Brusel začatia rozhovorov so Severným Macedónskom spojil aj s Albánskom, bulharské veto sa tak vo výsledku vzťahuje aj na Tiranu.
"Budeme pokračovať v rozhovoroch (s Bulharskom), kým sa táto otázka nevyrieši," povedal Borrell pri návšteve severomacedónskej metropoly.
Dodal, že v tejto súvislosti vníma zlepšenie atmosféry medzi bulharskou a severomacedónskou vládou v posledných mesiacoch. Podľa šéfa úniovej diplomacie nie je možné, aby bilaterálne záležitosti určovali celý prístupový proces.
Severomacedónsky prezident Stevo Pendarovski podľa stanice RFE/RL vyzval EÚ na prijatie "strategických rozhodnutí" s ohľadom na jej politiku rozšírenia. Pretrvávajúca blokáda prístupového procesu Skopje a Tirany je podľa neho neudržateľná.
EÚ sa 24. februára, teda v deň začatia ruskej invázie na Ukrajinu, rozhodla takmer zdvojnásobiť početný stav svojich mierových síl EUFOR v Bosne kvôli možnej nestabilite v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
Bosna síce leží ďaleko od bojov, avšak celistvosť tejto bývalej juhoslovanskej republiky ohrozujú silné separatistické tendencie bosnianskosrbského vedenia. To má vo svojich aktivitách silnú podporu Moskvy. Panujú obavy, že by sa bezpečnostná nestabilita mohla reťazovito šíriť do ďalších častí západného Balkánu.