Putinova krvavá okupácia Ukrajiny nedáva žiadny zmysel. Kým si teda nezačnete listovať zozbieranými spismi zabudnutého ruského filozofa, ktorý – ešte v päťdesiatych rokoch – v Hitlerovi a Mussolinim videl záchrancov Európy.
Dielo aristokrata Ivana Iljina bolo v povojnovom Sovietskom zväze neznáme. Ale glasnosť umožnila zasýtiť hlad po antiboľševických intelektuáloch a v deväťdesiatych rokoch sa na ruských knižných pultoch objavili desiatky Iljinových kníh. Bývalý plukovník KGB však hlavného mysliteľa bielogvardejcov objavil až potom, čo zasadol na najvyššej stoličke v Kremli.
Začal Iljina čítať, začal ho citovať vo svojich prejavoch, začal ho vnucovať ostatným. Bez megalomanských vízií Iljina by zrejme nebolo dnešného (zdanlivo nevypočítateľného) Putina. Ale kým ruský prezident nevytiahol na Kyjev, nikto jeho vášnivú posadnutosť fašistickým „mentorom“ nechcel – alebo nedokázal – brať vážne.
Začiatok príbehu
Niekoľko popredných amerických historikov, ktorí sa zaoberajú východnou Európou (prinajmenšom Walter Laquer a Timothy Snyder) zbystrilo v roku 2005. Zaujalo ich hneď niekoľko vecí. Z Putinovej iniciatívy boli do Moskvy s veľkou pompou prevezené pozostatky nielen generála Denikina, ale aj Ivana Iljina.
Putin osobne zaplatil za náhrobný kameň pre filozofa, položil na hrob kvety a zaslúžil sa o to, aby sa jeho osobný archív, do tej doby uložený v štátnej univerzite v Michigane, vrátil do Ruska. Prečo?
V predrevolučnom Rusku bol Iljin uznávaný ako fenomenálny filozof práva. Lenina Iljin nadchol pojednaním o Hegelovej filozofii. Ale prečo sa Iljinom stal posadnutý práve Vladimir Putin? Navyše pol storočia po jeho smrti?
Aristokrat, ktorého materčinou bola nemčina, si podrobnou znalosťou diela nemeckých filozofov vydobyl prominentné mie...
Zostáva vám 85% na dočítanie.