Kapitulácia síl brániacich ukrajinský Mariupoľ pred útokmi ruskej armády neprichádza do úvahy.
V noci na pondelok to Moskve odkázala ukrajinská strana po tom, čo Rusi nabádali obrancov prístavného mesta na juhovýchode krajiny na zloženie zbraní.
Grécky generálny konzul, ktorý pomáhal z Mariupoľu evakuovať svojich krajanov, mesto označil za úplne zdevastované.
„O žiadnej kapitulácii a zložení zbraní nemôže byť reč. Už sme to dali ruskej strane vedieť,“ zdôraznila v noci na pondelok ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.
Následne v opačnom duchu vyzvala ruských vojakov, aby bez ďalších odkladov otvorili humanitárny koridor, ktorý by umožnil evakuáciu civilistov z mesta.
Humanitárne koridory Rusi stále blokujú
Z Rusmi obliehaného Mariupoľu sa síce v nedeľu podarilo evakuovať takmer 4 000 ľudí, v meste ale ďalej zostáva väčšina z jeho približne 400-tisíc obyvateľov.
Nefungujú tam dodávky elektriny ani tepla, je problém s nedostatkom vody, potravín a liekov.
Mesto na pobreží Azovského mora čelí intenzívnemu bombardovaniu.
Ruský generál Michail Mizincev povedal, že tým, ktorí v pondelok zložia zbrane, bude zaistený bezpečný odchod do oblastí ovládaných Kyjevom.
Vereščuková však v pondelok dopoludnia uviedla, že Ukrajina sa s Ruskom dohodla na zriadení ôsmich humanitárnych koridorov, žiadny z nich sa však netýka obliehaného Mariupoľu.
Evakuácia bude podľa nej možná z Doneckej a Luhanskej oblasti a okolia Kyjeva.
Hlava separatistov: Mariupoľ tak skoro nedobyjeme
Vodca doneckých separatistov Denis Pušilin v pondelok v reakcii na odmietnutie kapitulácie vyhlásil, že dobyť Mariupoľ v dohľadnej dobe nebude možné.
"Nie som taký optimistický, že by sa táto záležitosť vyriešila do dvoch-troch dní, či hoci aj do týždňa. Žiaľ, nie, ide o veľké mesto," uviedol Pušilin vo vysielaní televízneho kanála Rossija 1.
Slová o tom, že separatisti plánujú mesto dobyť čím skôr, sa v mediálnom priestore objavujú už od začiatku invázie.
Ruské ministerstvo obrany podľa portálu Ukrajinska pravda adresovalo Ukrajine v nedeľu oficiálny dokument, v ktorom vznieslo ultimátnu požiadavku, aby ukrajinskí obrancovia opustili Mariupoľ.
„Má to osem strán, ktoré obsahujú aj návraty do dejín a ďalšie nezmysly,“ oznámila vicepremiérka.
„Rovnaký list poslali OSN a Medzinárodnému výboru Červeného kríža a dúfali, že medzinárodné štruktúry začnú na Ukrajinu vyvíjať tlak. Ale to sa nestalo. Medzinárodný výbor Červeného kríža aj OSN chápu, že ide o manipuláciu Ruska,“ dodala Vereščuková.
„Namiesto toho, aby ste strácali čas písaním ôsmich strán, otvorte jednoducho koridor,“ odkázala Vereščuková ruskému ministerstvu obrany.
Grécky konzul: Nikomu neprajem vidieť tú spúšť
Grécky generálny konzul Manolis Andrulakis, ktorý sa cez víkend vrátil z Mariupoľu do svojej vlasti, mesto označil za totálne zdevastované. „Videl som tam hrôzy, ktoré nikomu neprajem vidieť,“ vyhlásil.
Andrulakis pomáhal z mesta evakuovať niekoľko desiatok gréckych občanov a ľudí gréckeho pôvodu.
Mariupoľ opustil v utorok a po štvordňovej ceste cez Ukrajinu prešiel cez Moldavsko do Rumunska spolu s ďalšími desiatimi gréckymi štátnymi príslušníkmi.
"Dúfam, že nikto nikdy neuvidí, čo som videl," povedal v nedeľu Andrulakis po prílete do Atén, kde ho privítala jeho rodina.
„Mariupoľ bude na zozname miest, ktoré boli úplne zničené vojnou; nemusím ich menovať, sú to Guernica, Coventry, Aleppo, Groznyj, Leningrad,“ uviedol.
Podľa gréckeho ministerstva zahraničných vecí Andrulakis opustil Mariupoľ ako posledný diplomat z krajiny EÚ. Podľa ukrajinskej ombudsmanky bolo v meste zničených 70 percent domov.
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom nočnom prejave vyhlásil, že ruské obliehanie Mariupoľu je vojnový zločin, ktorý z historickej pamäte nezmizne po stáročia.
Od začatia ruského útoku na Mariupoľ bolo zabitých najmenej desať etnických Grékov a niekoľko ich bolo zranených. Grécko má v oblasti rozsiahlu komunitu krajanov a ľudí s gréckym pôvodom.
Podľa gréckeho ministerstva zahraničia bolo z regiónu evakuovaných viac ako 150 gréckych občanov, posádok plavidiel a etnických Grékov.