Povedali by ste, že drony sú skôr doplnok, ktorý nemá na bojisku veľký vplyv, alebo ho úplne zmenili?
Myslím, že ho razantne zmenili. Ukazuje to tak súčasná vojna na Ukrajine, ak aj napríklad predchádzajúca o Náhorný Karabach. Až skončí tá ukrajinská, armády budú musieť prehodnotiť, aké vybavenie bezpodmienečne potrebujú. Drony k tomu určite patria. Je to vidieť napríklad na Poľsku. Nedávno si objednalo turecké Bayraktary. Súčasne sa však chystá nakúpiť dvanásť amerických dronov Reaper. Ide o jeden z najlepších dronov vôbec. Okrem prieskumu zvládne aj priame zapojenie do ozbrojeného konfliktu. Je to nástupca staršieho dronu Predator, ktorý Američania využívali na elimináciu po útoku na „dvojičky“.
Ako drony boje ovplyvňujú?
Môžu mať skutočne zásadný vplyv. Na Ukrajine je to vidieť na náletoch na ruské pozemné konvoje. Tie obvykle obsahujú okrem obrnených vozidiel aj nejaké zásobovacie. Pri premyslenom zacielení priamo na ne sa konvoj zastaví. Tradičná protivzdušná obrana platí na drony iba do určitej miery. Čím je brániaca sa armáda menej pokročilá, tým horšie si s nimi poradí. Bolo to vidieť aj v Náhornom Karabachu v roku 2020. Azerbajdžan tam nasadil drony proti Arménsku a spôsobil jej obrovské straty. Jednalo sa prvýkrát o takto masívne využitie bojových dronov, ktoré značne ovplyvnilo celý konflikt.
Takže najzásadnejšie sú veľké drony vyzbrojené raketami ako Reaper alebo Bayraktar?
Nepovedal by som, že sú úplne najdôležitejšie. Každá kategória dronov má svoje využitie. Prieskumné drony s veľkým dosahom sú tiež potrebné. Hodí sa na hľadanie protivzdušnej obrany, zásobovacích konvojov a tak podobne. Reaper je toho tiež schopný. Dok...
Zostáva vám 85% na dočítanie.