Počas nových bojov o východoukrajinské mesto Charkov ukrajinská armáda odrazila útok ruských jednotiek, píše agentúra DPA s odvolaním sa na ukrajinskú armádu.
Veľmi ťažká situácia je v meste Izjum, ktoré leží asi sto kilometrov na juhovýchod od Charkova. Ukrajinské jednotky s mestami úplne stratili spojenie. Informácie nie je možné nezávisle overiť.
Do bojov pri Charkove ruská armáda nasadila bojové vrtuľníky Kamov Ka-52. „Naše jednotky udržujú svoje pozície,“ zhodnotil situáciu guvernér Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.
Veľké problémy má aj Izjum
Ruská armáda podľa ukrajinských úradov odmieta snahy vytvoriť humanitárny koridor z Izjumu, ktorého sa Rusi zmocnili minulý týždeň.
Tri ruské rakety dopadli v utorok večer v Rivnenskej oblasti na severozápade Ukrajiny, mierili na objekty vojenskej infraštruktúry. Ruskojazyčná verzia BBC uviedla, že miestne úrady zisťujú škody.
Agentúra Unian informovala, že v uzavretej zóne pri odstavenej jadrovej elektrárni Černobyľ ruskí vojaci vyplienili a zničili laboratórium v hodnote šesť miliónov eur, ktoré fungovalo od roku 2015.
Špecializovalo sa na výskum rádioaktívneho odpadu. V laboratóriu sa vraj nachádzalo vybavenie, z ktorého niektoré časti nie sú dostupné inde v Európe.
V meste Trosťanec v Sumskej oblasti sa v utorok rozhorel rozsiahly požiar, pri ktorom hasiči nemohli zasahovať kvôli bojom.
Podľa gubernátora Dmytra Žyvyckého sa v regióne najtvrdšie teraz bojuje práve v Trosťancii. Tvrdia, že ruskí vojaci zabíjajú civilistov, vo veľkej časti mesta nefungujú dodávky elektriny ani vody, ľudia nemajú prístup k liekom.
„Zastrelili ženu, ktorá išla po meste na bicykli. Nedávajú možnosť pochovať mŕtvych. Je veľký problém s ukladaním tiel mŕtvych v márnici,“ popísal situáciu v Trosťanci gubernátor.
V Mariupole je uväznených 100-tisíc ľudí
V ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ obliehanom ruskými jednotkami zostáva v neľudských podmienkach 100-tisíc obyvateľov.
V nočnom prejave to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Snahy civilistov zachrániť prostredníctvom humanitárnych koridorov podľa neho marí ruské „ostreľovanie alebo zámerný teror“.
Zelenskyj povedal, že obyvatelia Mariupoľu žijú „v úplnom obliehaní, bez jedla, bez vody, bez liekov, za neustáleho ostreľovania, za neustáleho bombardovania“.
Mariupoľ mal pred vojnou 430-tisíc obyvateľov. Mesto má strategický význam, jeho dobytie by Rusom umožnilo vytvoriť pozemné spojenie s anektovaným Krymom, ale ukrajinské sily odmietajú kapitulovať.
Ukrajinská vicepremiéra Iryna Vereščuková v utorok uviedla, že neďaleko Mariupoľu proruskí separatisti zajali jeden humanitárny konvoj zložený z niekoľkých autobusov s civilistami. Cesta bola podľa nej dohodnutá s Medzinárodným výborom Červeného kríža.
Zelenskyj sľúbil, že úrady robia všetko pre „oslobodenie našich ľudí a sprevádzkovanie humanitárnych koridorov“. Dodal, že za utorok sa z obliehaného mesta pri Azovskom mori podarilo zachrániť vyše 7-tisíc ľudí.
K rokovaniam s ruskou stranou Zelenskyj povedal, že sa konajú prakticky každý deň. „Je to veľmi náročné, niekedy konfrontačné,“ priblížil. "Ale krok za krokom postupujeme vpred," dodal.