Spojené štáty a Európska únia sa vo štvrtok zhodli na tom, že budú ďalej poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom na Ukrajine, aj tým, ktorí z nej boli nútení utiecť v dôsledku ruskej invázie a tiež ďalším osobám, ktoré aj inde vo svete pociťujú vážne dôsledky vojny. USA na humanitárnu pomoc prispejú vyše miliardou dolárov, zatiaľ čo Únia sa zaviazala k poskytnutiu 550 miliónov eur.
Americký prezident Joe Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to uviedli v spoločnom vyhlásení zverejnenom po tom, ako Biden absolvoval rokovania s európskymi lídrami, ktoré sa konali v Bruseli v rámci summitu Únie. Vyhlásenie zverejnila vo štvrtok neskoro večer Európska komisia na svojej webstránke.
Únia a USA sa v súlade s ním dohodli aj na spolupráci pri prijímaní a presídľovaní utečencov z Ukrajiny. Spojené štáty pritom vyjadrili ochotu prijať 100-tisíc ukrajinských utečencov.
Obe strany sa podľa vyhlásenia dohodli tiež na potrebe zintenzívniť vzájomnú snahu o to, aby Rusko nemohlo obchádzať sankcie, ktoré voči nemu zaviedli.
USA a Únia tiež oznámili, že v rámci vzájomnej energetickej spolupráce podnikajú ďalšie konkrétne korky, aby znížili závislosť Európy od fosílnych palív z Ruska.
Dohodli sa aj na tom, že budú dodávať viac potravinovej pomoci tým oblastiam vo svete, ktorým pre ruskú inváziu na Ukrajinu potenciálne hrozí potravinová kríza.
USA a Únia sa tiež dohodli na posilnení spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tú chcú zaisťovať viacerými opatreniami, ako napríklad podporovaním odolnosti ukrajinskej vlády voči kybernetickým útokom, či boju proti zneužívaniu tzv. kryptomien.