pápež FrantišekTASR/AP
StoryEditor

Pápež odsúdil „brutálnu“ vojnu na Ukrajine, ktorá ohrozuje svet

25.03.2022, 20:03
Autor:
TASRTASR
Pápež František nazval ruskú agresiu voči Ukrajine krutou a nezmyselnou vojnou, ktorá ohrozuje svet a zdôraznil význam bratstva a mieru.

Pápež František v piatok vo vatikánskej Bazilike svätého Petra zasvätil Rusko a Ukrajinu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Ruskú agresiu voči Ukrajine nazval "krutou a nezmyselnou vojnou, ktorá ohrozuje svet" a zdôraznil význam "bratstva a mieru".

"Tá brutálna vojna, ktorá zasiahla toľkých ľudí, a pre ktorú všetci trpia, vyvoláva vo všetkých strach a zdesenie," povedal pápež vo svojej kázni. "Cítime bezmocnosť a nedostatočnosť. Potrebujeme Božiu prítomnosť, istotu Božieho odpustenia, ktorá ako jediná uhasí zlo, zmierni hnev a znovunastolí pokoj v srdci," uviedol. Božou vôľou je podľa neho mier, nie ľudské nešťastie.

"Zabudli sme na to, čo sme sa naučili z tragédií minulého storočia aj na milióny obetí, ktoré padli vo svetových vojnách," upozornil pápež podľa agentúry DPA.

"Stratili sme ľudskosť, stratili sme mier," poznamenal. "Stali sme sa schopnými každého násilia a ničenia," dodal.

Na obrade vo Vatikáne sa zúčastnilo 3 500 veriacich a ďalších dvetisíc ľudí mohlo slávnostný akt zasvätenia, ktorý prebehol na záver kajúcej pobožnosti na sviatok Zvestovania Pána, sledovať na obrazovkách z Námestia svätého Petra. Modlitba sa uskutočnila paralelne po celom svete v miestnych spoločenstvách veriacich pod vedením ich biskupov a kňazov a Vatikán ju zverejnil v 30 jazykoch.

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi vojnu na Ukrajine od jej vypuknutia už opakovane odsúdil. Pápež absolvoval v utorok telefonát s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý ho údajne pozval, aby "našu krajinu v tomto rozhodujúcom čase navštívil".

"Myslím si, že sme schopní zorganizovať túto dôležitú návštevu, ktorú by jednoznačne podporil každý z nás, každý Ukrajinec," dodal Zelenskyj.

Ukrajinský katolícky arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki z Ľvova považuje návštevu pápeža na Ukrajine za možnú napriek pretrvávajúcemu ozbrojenému konfliktu.

Ako povedal v rozhovore pre poľskú agentúru KAI, pápež by mohol odcestovať nielen na západ Ukrajiny, ale aj do Kyjeva či Odesy, píše APA s odvolaním sa na katolícku tlačovú agentúru Kathpress. "Ukrajina čaká na Svätého otca, a to dokonca aj v tejto ťažkej vojnovej situácii," povedal Mokrzycki.

Predtým než vatikánsky vyslanec na Ukrajine, arcibiskup Visvaldas Kulbokas, v septembri 2021 odcestoval do Kyjeva, mu pápež povedal, že v roku 2022 chce prísť na Ukrajinu, pripomenul Mokrzycki.

01 - Modified: 2023-03-31 21:59:51 - Feat.: - Title: Heger: Ukrajinské obilie vyvezené do Európy chýba v Afrike, problémy má aj SR 02 - Modified: 2023-03-31 21:06:00 - Feat.: - Title: Ruské ostreľovanie ukrajinskej Avdijivky zabilo dvoch civilistov vrátane päťmesačného dieťaťa 03 - Modified: 2023-03-31 20:19:28 - Feat.: - Title: Američania po víkende oznámia vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 2,6 miliardy dolárov 04 - Modified: 2023-03-31 19:51:24 - Feat.: - Title: Heger na samite o Buči: Slovensko sem medzi prvými vyslalo forenzných špecialistov 05 - Modified: 2023-03-31 19:27:00 - Feat.: - Title: Pápež František navštívil v nemocnici Genelli deti, jedno pokrstil
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. apríl 2023 00:05