Severné Macedónsko stratilo od roku 2002 takmer desať percent obyvateľstva. Hlavným dôvodom je masívna emigrácia, a to predovšetkým mladých ľudí. Národnostné zloženie populácie sa zmenilo len minimálne. Podľa serveru Balkan Insight to vyplýva z výsledkov sčítania ľudu, ktoré malá balkánska krajina uskutočnila vlani po takmer dvadsiatich rokoch.
Šéf severomacedónskeho štatistického úradu Apostol Simovski v stredu večer oznámil, že za dve desaťročia od posledného sčítania sa počet obyvateľov znížil o 9,2 percenta. Teraz v Severnom Macedónsku žije 1,836.731 ľudí.
Demografický pokles trápi bez rozdielu všetky krajiny juhovýchodnej Európy, podobný percentuálny úbytok ohlásilo v uplynulých mesiacoch tiež Chorvátsko či Bulharsko.
Z výsledkov sčítania ďalej vyplýva, že Macedónci teraz tvoria 58,4 percenta populácie, zatiaľ čo etnickí Albánci 24,3 percenta. Ďalšie menšiny potom tvoria Turci (3,8 percenta), Rómovia (2,5 percenta) a Srbi (1,3 percenta). Census nepotvrdil tvrdenia bulharských predstaviteľov, že v krajine žije viac ako 100-tisíc "skrytých" etnických Bulharov - za Bulharov sa totiž označilo iba 3504 osôb.
Zistenie podielu jednotlivých národností na celkovom počte obyvateľov je dôležité pre ich vyvážené zastúpenie v štátnych orgánoch. Vtedajšia Macedónsko sa v roku 2001 na poslednú chvíľu vyhla občianskej vojne, keď albánska menšina vzniesla požiadavku väčších práv. Kompromisná dohoda zvyšovala podiel albánskej menšiny na moci a predpokladala jeho spresňovanie podľa výsledkov sčítania ľudu.
Podľa sčítania z roku 2002 žilo v krajine 64 percent Macedóncov a 25 percent Albáncov. Kvôli politickým nezhodám medzi oboma hlavnými etnikami ohľadom metodiky sčítania sa census v roku 2011 neuskutočnil.