Nový americký zákon, ktorý povedie k zrušeniu víz pri ceste do Spojených štátov pre nové členské krajiny Európskej únie, nesplnil celkom naše očakávania. Slovensko má na to rovnaký názor ako Česko, Poľsko, Rumunsko, Litva a Lotyšsko, s ktorými koncom minulého týždňa zverejnili spoločné vyhlásenie. Zákon, ktorý už podpísal prezident George W. Bush, považujú za krok vpred. Prekáža im však, že niektorí spojenci USA, ktorí sú v NATO a v EÚ, budú naďalej obmedzovaní umelými prekážkami. Podľa štátnej tajomníčky nášho ministerstva zahraničných vecí Diany Štrofovej, ktorá bola pri tvorbe tohto vyhlásenia, však zrušenie víz nie je ohrozené.
Na jednej strane naša diplomacia hovorí, že zákon nám otvára cestu do USA bez víz, na druhej strane je tu vyhlásenie, že celkom nesplnil naše očakávania. Je teda zrušenie víz ohrozené?
-- Určite nie. Ja si myslím, že sme dosiahli vynikajúcu pozíciu. Diplomacia mala určité očakávania. Nechceli sme, aby sa do zákona dostali akékoľvek čísla, to znamená kvóty (zrušenie víz pre krajinu je možné, ak počet odmietnutých žiadostí nepresiahne 10 percent, pozn. red.). Bolo by to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. To bol však ten najoptimistickejší a najideálnejší scenár. V tejto chvíli je na rade americká administratíva, ktorá musí tento zákon uviesť do praxe. To bude ešte veľmi zložité, pretože treba technicky zabezpečiť kontrolu odchádzajúcich ľudí z USA, tak, aby sa dalo objektívne povedať, ktorý štát má najviac percent ľudí ostávajúcich v krajine po vypršaní víz. Tento proces potrvá ešte veľmi dlho. A kým sa Spojené štáty nastavia na tento režim, my by sme mohli spĺňať požadované kritériá.
Podmienku s percentami odmietnutých žiadostí v tejto chvíli spĺňa len Česko, kde chcú Američania vybudovať svoju radarovú základňu. Neprihliadali podľa vás Spojené štáty pri stanovení kvót na túto skutočnosť?
-- Takúto možnosť rozhodne odmietam. Pretože veľmi blízkym partnerom USA je aj Poľsko (v Poľsku chcú Američania umiestniť raketovú základňu, pozn. red.), a to dnes nespĺňa túto hranicu. Takže nie je to o "vyvolených". Každá krajina má rovnakú štartovaciu čiaru. Bude závisieť od každého, ako bude podmienky plniť. Ja osobne budem spolupracovať tak s americkou ambasádou, ako aj s našimi partnermi na americkom ministerstve pre vnútorné záležitosti, aby implementácia zákona o zrušení víz bola čo najrýchlejšia. Počuli sme aj od prezidenta Busha po podpise zákona, že spolu s administratívou sa pokúsia čo najrýchlejšie zákon uviesť do života, aby začal čo najpružnejšie a najefektívnejšie fungovať v prospech spojencov.
Tým spojencom sme aj my, či už v rámci NATO alebo ako krajina EÚ. Premiér Robert Fico však vyhlásil, že by nesúhlasil s americkou raketovou základňou u nás. Nekazí nám to v súvislosti s vízami imidž?
-- Nie. Je to vyhlásenie pána premiéra, ale to nespochybňuje to, že sme sa prihlásili k pokračovaniu partnerstiev. V prvom rade partnerstva v rámci NATO. Dokazujeme to aj v ďalších spoločných aktivitách, či je to misia v Afganistane alebo ďalšie spoločné cvičenia.
Vo vyhlásení sa uvádza, že chceme hľadať ďalej s Kongresom také riešenie, aby sme mohli cestovať do USA bez víz. No zákon je už podpísaný...
-- Zatiaľ mnohí vnímajú stále len tú jednu podmienku, tých 10 percent odmietnutých žiadostí o víza. Ekvivalentnou podmienkou však je aj percento ľudí, ktorí ostanú v USA nelegálne, teda po vypršaní víz. Toto percento ešte americké úrady nestanovili, keďže to samotné Spojené štáty v tejto chvíli nevedia kontrolovať. Takže pre nás bude toto druhé kritérium ešte výhodnejšie a okamžite ho budeme spĺňať. Preto nám ide o to, aby bol zákon v praxi čo najrýchlejšie, pretože Američania budú schopní stanoviť toto kritérium, do ktorého sa, predpokladám, zmestíme.