Rusko prehodnotilo svoju vojenskú stratégiu na Ukrajine a sústredí sa na ovládnutie východu krajiny vrátane oblasti Donbasu do začiatku mája, uviedla stanica CNN s odvolaním sa na nemenovaných amerických činiteľov oboznámených s informáciami amerických tajných služieb. 9. mája sa v Rusku oslavuje koniec druhej svetovej vojny alebo Deň víťazstva.
Ruským pozemným silám sa na Ukrajine zatiaľ nedarí podľa plánu. Rusko začalo inváziu 24. februára, po viac ako mesiaci nedokázalo dobyť Kyjev a zatiaľ sa armáde nedarí udržať kontrolu nad oblasťami, o ktoré zvádzajú boje.
Putin pod tlakom
Ruský prezident Vladimir Putin je tak pod stále väčším tlakom, aby ukázal, že Rusko predsa len dosiahlo víťazstvo, píše americká stanica CNN.
Oblasť, kde by mohli byť ruské sily najúspešnejšie, a na ktorú už Putin oznámil, že sa ruská armáda zameria, je východ Ukrajiny. Boje sa očakávajú o Doneckú a Luhanskú oblasť, kde už Putin uznal samostatné ľudové republiky.
Príhodným termínom pre akékoľvek víťazstvo na Ukrajine sa ponúka 9. máj. Dátum zaujíma v ruskom kalendári prominentné miesto, pretože si v tento deň Rusko pripomína porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne a na moskovskom Červenom námestí organizuje rozsiahlu vojenskú prehliadku a ukážku armádnej techniky.
Na Slovensku sa oslavuje Deň Víťazstva 8. mája, rovnako ako v iných krajinách Západu.
Americkí predstavitelia sú podľa CNN presvedčení, že by Putin rád oslávil tento deň aspoň čiastkovým víťazstvom vo vojne na Ukrajine.
Dlhodobá vojna
Zároveň však európski aj americkí predstavitelia podľa CNN upozorňujú, že aj napriek lehotám, ktoré si môže Rusko stanoviť v rétorickej rovine, sa Moskva pravdepodobne pripravuje na vyhliadku dlhodobej vojny.
Nemenovaný európsky diplomat povedal, že Putin sa zrejme chystá na „dlhú a dlhotrvajúcu vojnu v štýle tej v Čečensku, pretože mu do určitej miery nič iné nezostáva“.
Druhá rusko-čečenská vojna začala v auguste 1999 vpádom ruských jednotiek a bombardovaním. Vo februári 2000 po dobytí čečenskej metropoly Groznyj vyhlásil Putin vojenskú operáciu za skončenú.
Ruské médiá ale označili za koniec čečenskej vojny až apríl 2009, kedy Moskva po desiatich rokoch ukončila v Čečensku zvláštny bezpečnostný režim.