AP/TASR
StoryEditor

Únia na summite Čínu nepresvedčila na odsúdenie ruskej agresie, tvrdí Borrell

05.04.2022, 21:27
Autor:
ČTKČTK
Čína podľa Josepa Borrella naznačila, že krajiny dvadsaťsedmičky vo svojej odpovedi na ruskú inváziu na Ukrajinu len slepo nasledujú USA.

Európskej únii sa minulý týždeň na summite s Čínou nepodarilo Peking presvedčiť o nutnosti odsúdiť ruskú agresiu voči Ukrajine. Oznámil to dnes šéf únijnej diplomacie Josep Borrell na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Spoločnú reč ale podľa neho zástupcovia bloku a Číny našli napríklad v otázkach klimatickej zmeny. "Bola to hluchá konverzácia. Nechceli hovoriť o Ukrajine, nechceli hovoriť o ľudských právach," povedal europoslancom Borrell.

Čína podľa neho naznačila, že krajiny dvadsaťsedmičky vo svojej odpovedi na ruskú inváziu na Ukrajinu len slepo nasledujú USA. "Ide pritom o našu rýdzu pozíciu," dodal.

Lídri Únie sa na summite tento rok 1. apríla snažili prinútiť čínske vedenie okrem iného k využitiu vplyvu Pekingu v prospech ukončenia vojny na Ukrajine.

Čína sa vo verejných vyhláseniach k invázii stavia skôr na ruskú stranu, hoci k priamej vojenskej či finančnej podpore zatiaľ nesiahla.

Peking sa však kriticky vymedzuje voči vyhláseniam Únie ostro odsudzujúcim ruskú agresiu. "Čína vie, kto je agresor, ale z politických dôvodov ho nechce menovať," uviedol Borrell.

Európska dvadsaťsedmička zároveň v posledných rokoch kritizuje Čínu v súvislosti s porušovaním práv ujgurskej menšiny, obmedzovaním slobôd Hongkongu či čínskymi hrozbami voči Taiwanu.

Aj tieto horúce témy európska strana na summite vzniesla, podobne ako v prípade Ukrajiny sa o nich však čínski predstavitelia podľa Borrella odmietli baviť.

Zhoda naopak podľa Borrella panovala v menej polarizujúcich otázkach, ako je boj s klimatickou zmenou a pandémiou covidu-19 alebo podpora biodiverzity.

01 - Modified: 2024-05-27 15:27:31 - Feat.: - Title: Rusko odstráni Taliban zo svojho zoznamu teroristických organizácií 02 - Modified: 2024-05-27 14:15:05 - Feat.: - Title: Sú súčasťou hybridnej vojny, tvrdí Poľsko. Obmedzilo pohyb ruských diplomatov na svojom území 03 - Modified: 2024-05-27 14:09:00 - Feat.: - Title: Vojnová mašinéria naberá na sile. Ruská centrálna banka má obavy, Kyjev drží nad vodou Západ (analýza) 04 - Modified: 2024-05-27 14:05:41 - Feat.: - Title: Pri ruskom raketovom útoku na Mykolajivskú oblasť prišli o život dvaja ľudia, päť civilistov je zranených 05 - Modified: 2024-05-27 14:00:01 - Feat.: - Title: NATO je priamym účastníkom konfliktu na Ukrajine, reaguje na Stoltenberga Kremeľ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. máj 2024 23:18