Európskej únii sa minulý týždeň na summite s Čínou nepodarilo Peking presvedčiť o nutnosti odsúdiť ruskú agresiu voči Ukrajine. Oznámil to dnes šéf únijnej diplomacie Josep Borrell na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Spoločnú reč ale podľa neho zástupcovia bloku a Číny našli napríklad v otázkach klimatickej zmeny. "Bola to hluchá konverzácia. Nechceli hovoriť o Ukrajine, nechceli hovoriť o ľudských právach," povedal europoslancom Borrell.
Čína podľa neho naznačila, že krajiny dvadsaťsedmičky vo svojej odpovedi na ruskú inváziu na Ukrajinu len slepo nasledujú USA. "Ide pritom o našu rýdzu pozíciu," dodal.
Lídri Únie sa na summite tento rok 1. apríla snažili prinútiť čínske vedenie okrem iného k využitiu vplyvu Pekingu v prospech ukončenia vojny na Ukrajine.
Čína sa vo verejných vyhláseniach k invázii stavia skôr na ruskú stranu, hoci k priamej vojenskej či finančnej podpore zatiaľ nesiahla.
Peking sa však kriticky vymedzuje voči vyhláseniam Únie ostro odsudzujúcim ruskú agresiu. "Čína vie, kto je agresor, ale z politických dôvodov ho nechce menovať," uviedol Borrell.
Európska dvadsaťsedmička zároveň v posledných rokoch kritizuje Čínu v súvislosti s porušovaním práv ujgurskej menšiny, obmedzovaním slobôd Hongkongu či čínskymi hrozbami voči Taiwanu.
Aj tieto horúce témy európska strana na summite vzniesla, podobne ako v prípade Ukrajiny sa o nich však čínski predstavitelia podľa Borrella odmietli baviť.
Zhoda naopak podľa Borrella panovala v menej polarizujúcich otázkach, ako je boj s klimatickou zmenou a pandémiou covidu-19 alebo podpora biodiverzity.