AP/TASR
StoryEditor

Únia na summite Čínu nepresvedčila na odsúdenie ruskej agresie, tvrdí Borrell

05.04.2022, 21:27
Autor:
ČTKČTK
Čína podľa Josepa Borrella naznačila, že krajiny dvadsaťsedmičky vo svojej odpovedi na ruskú inváziu na Ukrajinu len slepo nasledujú USA.

Európskej únii sa minulý týždeň na summite s Čínou nepodarilo Peking presvedčiť o nutnosti odsúdiť ruskú agresiu voči Ukrajine. Oznámil to dnes šéf únijnej diplomacie Josep Borrell na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Spoločnú reč ale podľa neho zástupcovia bloku a Číny našli napríklad v otázkach klimatickej zmeny. "Bola to hluchá konverzácia. Nechceli hovoriť o Ukrajine, nechceli hovoriť o ľudských právach," povedal europoslancom Borrell.

Čína podľa neho naznačila, že krajiny dvadsaťsedmičky vo svojej odpovedi na ruskú inváziu na Ukrajinu len slepo nasledujú USA. "Ide pritom o našu rýdzu pozíciu," dodal.

Lídri Únie sa na summite tento rok 1. apríla snažili prinútiť čínske vedenie okrem iného k využitiu vplyvu Pekingu v prospech ukončenia vojny na Ukrajine.

Čína sa vo verejných vyhláseniach k invázii stavia skôr na ruskú stranu, hoci k priamej vojenskej či finančnej podpore zatiaľ nesiahla.

Peking sa však kriticky vymedzuje voči vyhláseniam Únie ostro odsudzujúcim ruskú agresiu. "Čína vie, kto je agresor, ale z politických dôvodov ho nechce menovať," uviedol Borrell.

Európska dvadsaťsedmička zároveň v posledných rokoch kritizuje Čínu v súvislosti s porušovaním práv ujgurskej menšiny, obmedzovaním slobôd Hongkongu či čínskymi hrozbami voči Taiwanu.

Aj tieto horúce témy európska strana na summite vzniesla, podobne ako v prípade Ukrajiny sa o nich však čínski predstavitelia podľa Borrella odmietli baviť.

Zhoda naopak podľa Borrella panovala v menej polarizujúcich otázkach, ako je boj s klimatickou zmenou a pandémiou covidu-19 alebo podpora biodiverzity.

01 - Modified: 2022-08-04 21:56:15 - Feat.: - Title: Rusko sa pokúsi sfalšovať dôkazy v prípade väznice v Olenivke, uviedol Biely dom 02 - Modified: 2022-08-04 19:18:26 - Feat.: - Title: Provokatérom je Peking, tvrdí Biely dom. USA pozorne sledujú vojenské cvičenia v okolí Taiwanu 03 - Modified: 2022-08-04 15:34:57 - Feat.: - Title: Taiwan opäť v pohotovosti. Čína vyslala bojové lietadlá cez deliacu líniu k ostrovnému štátu 04 - Modified: 2022-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Český analytik Visingr pre HN: Ruská armáda stojí pred kolapsom, bod zlomu príde v auguste 05 - Modified: 2022-08-04 14:08:27 - Feat.: - Title: Blinken: USA sú rázne proti akejkoľvek snahe o zmenu súčasného stavu na Taiwane
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. august 2022 03:35