Európska únia dnes prijala piaty balík sankcií proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Na jeho základe od augusta úplne zakáže dovoz ruského uhlia, ktoré pre režim prezidenta Vladimira Putina predstavuje príjem štyroch miliárd eur ročne.
Na sankčný zoznam pribudne 217 ruských činiteľov a oligarchov a 18 subjektov. Sú medzi nimi ľudia blízki Kremľu či predstavitelia samozvaných republík na východe Ukrajiny.
Európsky blok tiež výrazne obmedzí možnosti dovozu tovaru ruskou lodnou či cestnou dopravou. Okrem toho úplne zmrazí styky so štvoricou ruských bánk vrátane druhého najväčšieho bankového domu VTB.
Únia tiež zakáže dovoz niektorých ruských komodít vrátane dreva, cementu, vodky či kaviáru. Ruské firmy tiež stratia prístup k verejným zákazkám v členských krajinách.
"Cieľom našich sankcií je zastaviť bezohľadné, nehumánne a agresívne správanie sa ruských jednotiek a dať ľuďom rozhodujúcim v Kremli jasne najavo, že za svoju nelegálnu agresiu draho zaplatia," vyhlásil.
Uviedol počas schválenia balíka šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý je teraz s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a slovenským premiérom Eduardom Hegerom na ceste do Kyjeva.
Motivovaní masakrom v Buči
Postihy podľa neho dvadsaťsedmička iniciovala v reakcii na "zverstvá spáchané ruskými vojenskými silami v Buči a ďalších miestach okupovaných Ruskom", kde sa po ich odchode našli stovky tiel mnohokrát spútaných civilistov v masových hroboch.
Štáty Únie sa dohodli, že nebudú uzatvárať nové zmluvy na nákup ruského uhlia a existujúce kontrakty ukončia najneskôr štyri mesiace po tom, ako sankcie nadobudnú účinnosť. To sa stane ich zverejnením v oficiálnom vestníku EÚ, ktoré sa očakáva počas dnešného popoludnia.
Na zoznam ľudí, ktorí majú zablokovaný majetok v únii a zakázaný vstup na jej územie, pribudne niekoľko oligarchov napojených na Putinov režim a kremeľských činiteľov.
Potrestaní budú tiež ich príbuzní a tiež 179 predstaviteľov samozvaných vlád a parlamentov separatistickej Doneckej a Luhanskej republiky. Sankčný zoznam zavedený po anexii Krymu v roku 2014 bude po dnešku obsahovať 1091 ľudí a 80 firiem či inštitúcií.
Lode pod ruskou vlajkou budú mať zakázané kotviť v unijných prístavoch. Ruskí a bieloruskí nákladní dopravcovia nebudú môcť prepravovať tovar do členských krajín. Z oboch zákazov však bude povolený rad výnimiek vrátane prepravy palív, potravín alebo liekov.
Únijné krajiny tiež prestanú do Ruska vyvážať niektoré vyspelé technológie vrátane kvantových počítačov, špecifických polovodičov či chemikálií používaných v rafinériách. Zákaz sa vzťahuje aj na letecké palivo a aditíva, ktoré by mohla využívať ruská armáda.
Stopka plynu stále nedohľadne
Dvadsaťsedmička sa napriek tomu zatiaľ stále nezhodla na zákaze dovozu ruského plynu či ropy, ktorý by ruský režim zasiahol výrazne citeľnejšie ako uhoľné embargo. Úplnému odstrihnutiu od ruských energií sa bráni predovšetkým Nemecko, Rakúsko či Maďarsko, podľa diplomatov však podpora tohto kroku rastie. Baviť sa o ňom budú v pondelok ministri zahraničia členských krajín.