Hladké víťazstvo Ruska na Ukrajine sa nekoná a prezident Vladimir Putin tak pokračuje v čistkách vo vlastných radoch.
Beseda bol šéfom odboru operatívnych informácií, čiže zahraničnej rozviedky, a zohrával kľúčovú úlohu v ukrajinskej hre Moskvy. A to nie až teraz, už v zime 2014 velil pokusom násilne skoncovať s kyjevským „Majdanom“.
Ich účastníci, ako sľuboval Kremľu generál Beseda, mali vystúpiť proti kyjevským „neonacistom“ a vystlať kvetinami cestu ruským tankom.
Generál Beseda a jeho zástupca Anatolij Baluch pred mesiacom skončili v domácom väzení, ako hlásil server Agentura.ru, ktorý sa špecializuje na spravodajské služby.
Teraz sa ukázalo, že dôležitého generála premiestnili do najprísnejšie stráženého väzenia v Rusku, moskovského Lefortova.
Vladimir Osečkin z Gulagu.net, ktorému Wind of Changes odovzdáva informácie, vysvetľoval, z čoho je šéf rozviedky FSB obvinený. Mal k dispozícii obrovské peniaze, ktoré dostal z Kremľa na vyvolanie celonárodného povstania proti režimu v Kyjeve.
Len v posledných mesiacoch mal k dispozícii desať miliárd rubľov z tajnej časti štátneho rozpočtu. Rusko totiž tají dokonca aj pred vlastnými zákonodarcami, na čo vynakladá asi 15 percent svojich výdavkov.
Vidina jasajúcich davov v Kyjeve
V hláseniach odovzdávaných Putinovi generál uisťoval, že v každom veľkom meste na Ukrajine zmobilizoval a zaplatil „až dve tisícky vyšportovaných mužov“ pripravených aktívne vystúpiť proti ukrajinským inštitúciám.
Za týmito údernými oddielmi mali v každom meste nasledovať mnohotisícové davy proruských obyvateľov, ktorí mali s nadšením vítať ruské tanky.
Nie je nič divné, že Putina zlákala vízia, že zopakuje nekrvavé dobytie Krymu, a že vládca Kremľa nariadil svojim tankistom vziať si so sebou slávnostné uniformy na prehliadku v Kyjeve, s ktorou sa počítalo už pár dní po invázii.
Teraz sa armádni vyšetrovatelia pokúšajú zistiť, čo sa stalo s peniazmi, ktoré Beseda utrácal na fiktívnu sieť agentov a diverzantov. Generálovi hrozí doživotie, možno dokonca smrť.
Rusko vystúpilo z Rady Európy, čím sa zbavilo záväzku dodržiavať moratórium na odsudzovanie na trest smrti, platné od roku 1997, kedy sa Moskva snažila splniť podmienky členstva v rade.
Dnes mnoho dôležitých politikov, ako je napríklad bývalý prezident Dmitrij Medvedev, hlása, že je čas vrátiť sa k popravám zastrelením.
Osečkin v rozhovore s novinárkou Echa Moskvy a Novej gazety (obe médiá síce prerušili činnosť, ale ich redaktori sú veľmi aktívni na sociálnych sieťach) opísal mieru korupcie v ruskej armáde a spravodajských službách.
Napríklad kontrolný úrad skúmal výdavky na smutne preslávenú Wagnerovu skupinu. Z desiatok miliárd rubľov sa k žoldnierom dostala nanajvýš polovica.
FSB podľa informácií od Wind of Change tvrdí, že sa nemožno dopočítať ôsmich biliónov rubľov vynaložených na obranu v posledných piatich rokoch. Uvedená suma zodpovedá štvrtine tohtoročného štátneho rozpočtu.
„Peniaze sa zmenili na kryptomeny a generálske vily vo Francúzsku, Bulharsku a Španielsku,“ odhaduje Osečkin.
Vojnu chceli námestníci z rezortu obrany
Podľa názoru ľudí z Lubjanky (teda centrály FSB), ktorí tradične nemajú radi vojakov a bojujú s nimi o vplyv, korupčný mechanizmus v ohromujúcej miere vybudovali dvaja námestníci ministra obrany Sergeja Šojgua, menovite Timur Ivanov a Ruslan Calikov.
Obom už zopár mesiacov "horelo pod nohami", a tak tlačili na rozpútanie vojny vo viere v starú ruskú zásadu, že „vojna zmaže všetky hriechy“.
Na korupciu na ministerstve obrany a na veľkopanský rozmarný životný štýl Šojgua, Ivanova a Calikova tvrdohlavo upozorňoval opozičný politik Alexej Navaľnyj a ľudia z jeho Fondu boja proti korupcii.
Avšak Putin, namiesto toho, aby prípad preskúmal, urobil čo mohol, aby odstránil opozičníka z verejného života.
Najprv nariadil atentát a potom ho nechal uväzniť. A teraz za to platí životmi svojich poddaných v nepodarenej „bleskovej vojne“ (blitzkriegu), napísala Gazeta Wyborcza.