Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pri návšteve Varšavy pripustil, že nie je vítaný v Kyjeve. Ukrajinu sa pritom chystal navštíviť s ďalšími prezidentmi.
Ukrajinci mu vyčítajú, že je jedným z architektov nemeckého ústretového postoja k Rusku. Kyjev naopak na návštevu pozýva nemeckého kancelára Olafa Scholza.
„Bol som na to pripravený. Ale zjavne – a to musím vziať do úvahy – si to v Kyjeve nepriali,“ povedal Steinmeier.
Poľský prezident Andrzej Duda, s ktorým sa v utorok Steinmeier stretol, v uplynulých dňoch inicioval spoločnú cestu do Kyjeva, a to aj s prezidentmi troch pobaltských krajín – Litvy, Lotyšska a Estónska.
Aké požičiaš, také vráť
Nemecko je terčom kritiky hneď z niekoľkých dôvodov. Patrí k ním jednak dlhodobo ústretová politika voči Rusku, nedostatočná reakcia na ukrajinské žiadosti o vojenskú pomoc, ale aj neochota na uvalenie najprísnejších ekonomických sankcií na Rusko.
Podľa Steinmeiera bola plánovaná cesta mienená ako „silné znamenie spoločnej európskej solidarity s Ukrajinou“.
Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk, ktorý je známy svojimi až nediplomatickými vyjadreniami, už cez víkend povedal, že Ukrajina by uvítala skôr návštevu kancelára Olafa Scholza než Steinmeiera. Návšteva prezidenta by podľa neho mala len symbolický charakter.
Melnyk televíziám ProSieben a SAT.1 povedal, že Ukrajina pozýva šéfa nemeckej vlády. "To sme tiež tak komunikovali, že môj prezident a vláda sa budú veľmi tešiť, až Kyjev navštívi spolkový kancelár Olaf Scholz," povedal veľvyslanec.
Pri takejto návšteve podľa neho má ísť o to, aby Nemecko Ukrajine dodalo ťažké zbrane na boj proti Rusku. „Na to sa môj prezident teší,“ povedal Melnyk.
Ukrajinci žiadajú ťažké zbrane
Ukrajina od Nemecka žiada ťažké zbrane, akými sú bojové tanky, delá a systémy protivzdušnej obrany. Mnoho ďalších krajín NATO, ako Česká republika, sa už pre dodávky ťažkých zbraní rozhodli, zdôraznil Melnyk.
„Preto dúfame, že aj v semaforovej koalícii čoskoro padne rovnaké rozhodnutie a že bude táto blokáda zrušená,“ povedal Melnyk.
Pre dodávky ťažkých zbraní Ukrajine sa v pondelok vyslovila nemecká ministerka zahraničných vecí (Zelení), ale sociálnodemokratický (SPD) kancelár sa k tomu doteraz staval zdržanlivo.
Denníku Der Tagesspiegel potom Melnyk povedal, že Steinmeier, ktorý bol v minulosti aj ministrom zahraničia, po desiatky rokov „spriadal pavúčie siete kontaktov s Ruskom“ a že vzťah s Ruskom pre neho zostáva „niečím podstatným, dokonca posvätným, bez ohľadu na to, čo sa deje“.
Steinmeier pritom nedávno pripustil chyby v hodnotení ruskej politiky a prezidenta Vladimira Putina.
„Moje trvanie na (plynovode) Nord Stream 2, to bola jednoznačne chyba. Trvali sme na mostoch, v ktoré už Rusko neverilo a pred ktorými nás naši partneri varovali,“ sypal si Steinmeier popol na hlavu.