StoryEditor

Balónom k Saturnovmu mesiacu

04.11.2007, 23:00

Európska kozmická agentúra pripravuje plány na kozmické výpravy pre budúce desaťročie. Jedným z ambicióznych projektov, ktoré prichádzajú do úvahy, je misia Tandem -- vyslanie balónovej sondy, ktorá by sa vznášala v atmosfére Saturnovho mesiaca Titan.
Titan predstavuje jedno z najzáhadnejších telies slnečnej sústavy. Aj keď ide "iba" o satelit, v mnohom nezaostáva za plnoprávnymi planétami. S priemerom 5 830 kilometrov je väčší než Merkúr, aj ako náš Mesiac, a iba o málo menší než Mars. Navyše má hustú atmosféru a na jeho povrchu existujú jazerá a riečne korytá, pravdepodobne plné tekutých uhľovodíkov.

Oceán, metán, život
Vedci nevylučujú ani to, že v hlbinách Titanu by mohol byť oceán tekutej vody, podobne ako na Jupiterovom mesiaci Európa. Podľa niektorých modelov by sa vnútri Titanu mal nachádzať v hĺbke 100 až 300 kilometrov. A kde je tekutá voda, nedá sa vylúčiť ani život. Podozrenie je o to silnejšie, že na Titane existuje metán, ktorý by tam vlastne nemal byť. Tento plyn sa totiž rýchlo rozkladá vplyvom ultrafialového svetla, takže sa musí obnovovať z nejakého neznámeho zdroja.
Európska kozmická agentúra už jeden úspech na Titane zaznamenala. Americká sonda Cassini k tomuto mesiacu doniesla svoj modul Huygens, ktorý na ňom pristál v januári 2005. Jeho snímky iba zvedavosť vedcov posilnili -- je na nich vidieť prekvapivo jasne akési korytá končiace v línii pripomínajúcej pobrežie oceánu.

Kozmické vízie
V hre je okrem iného tiež projekt Tandem. V rámci neho by mala kozmická sonda navštíviť Titan a ďalší Saturnov mesiac Enceladus. Tiež sa na ňom zrejme nachádza tekutá voda, a tak môže hostiť primitívny život. Sonda Cassini pri priblížení v roku 2005 na jeho ľadovom povrchu zaznamenala najskôr teplejšie miesta a potom aj tzv. vodný vulkanizmus -- gejzíry vody alebo vodných pár, vystrekujúce ďaleko do vesmíru.
Sonda Tandem má preletieť okolo Encelada a po dosiahnutí Titanu sa rozdeliť na dve časti: prvá zostane na obežnej dráhe a bude mesiac skúmať z výšky. Druhá vypustí tri zostupové moduly a puzdro s balónom, ktorý sa v hustejších vrstvách atmosféry naplní ľahkým plynom. Tak bude možné záhadný svet Titanu skúmať dlhodobo z niekoľkých rôznych pohľadov. O balónovej sonde pritom čoraz hlasnejšie hovoria Američania i Európania.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 20:03