TASR/AP
StoryEditor

USA vyzvali Severnú Kóreu, aby sa vrátila k diplomatickým rozhovorom

18.04.2022, 13:16
Autor:
TASRTASR
Severná Kórea vykonala tento rok viac než dvanásť skúšok zbraní.

Severná Kórea sa musí vrátiť na cestu diplomacie, uviedol v pondelok hlavný americký vyslanec pre túto krajinu. Vyjadril sa po sérii raketových skúšok Pchjongjangu a rastúcich náznakoch, že sa izolovaný štát pripravuje obnoviť jadrové testy. Informovala o tom agentúra AFP.

Severná Kórea (KĽDR) vykonala tento rok viac než 12 skúšok zbraní, z nich poslednú uplynulý víkend, keď podľa štátnych médií otestovala zbraňový systém krátkeho dosahu, ktorý údajne zvýši "účinnosť operácie taktických jadrových zbraní".

Osobitný predstaviteľ USA pre Severnú Kóreu Sung Kim v pondelok pricestoval na päťdňovú návštevu Soulu a stretol sa s juhokórejským partnerom No Kju-dukom.

Po rozhovoroch obaja spoločne odsúdili eskalačné kroky Pchjongjangu vrátane podľa ich slov "najmenej troch" vypustení interkontinentálnych balistických striel.

"Zhodli sme sa na potrebe dôraznej reakcie na destabilizujúce konanie zo strany KĽDR," povedal Kim novinárom. "Hovorili sme aj o tom, ako reagovať na budúce kroky KĽDR vrátane možnej jadrovej skúšky."

"Znova vyzývam Pchjongjang, aby s nami pokračoval v diplomatickej ceste. Chcem objasniť, že nemáme nijaký nepriateľský úmysel voči KĽDR," dodal americký vyslanec.

Pchjongjang dosiaľ ponuky na rozhovory odmieta s argumentom, že Washington voči nemu vedie nepriateľskú politiku.

Kimova návšteva prišla v čase, keď americké a juhokórejské ozbrojené sily začali spoločné deväťdňové vojenské cvičenie. Severná Kórea na takéto cvičenia vždy reaguje pobúrene a označuje ich za prípravu na vojnu.

"Toto cvičenie je obranným cvičením obranných veliteľských stanovíšť pomocou počítačovej simulácie a nezahŕňa žiaden nácvik vojenských manévrov," uviedla v nedeľu juhokórejská armáda.

01 - Modified: 2022-09-22 05:08:51 - Feat.: - Title: Severná Kórea tvrdí, že Rusku zbrane nikdy neposlala, ani neplánuje poslať 02 - Modified: 2022-09-09 06:21:13 - Feat.: - Title: Kimov režim schválil zákon umožňujúci vykonať preventívny jadrový útok 03 - Modified: 2022-09-07 05:52:52 - Feat.: - Title: Milióny rakiet či delostreleckých granátov. Rusko si dopĺňa vojenský arzenál v KĽDR 04 - Modified: 2022-08-26 13:08:20 - Feat.: - Title: Pápež je pripravený ísť do Severnej Kórey, ak ho tam režim pozve 05 - Modified: 2022-08-26 05:28:00 - Feat.: - Title: Nedávne prípady horúčky boli chrípkou, nie covidom, ohlásila Severná Kórea
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. september 2022 21:59