StoryEditor

Teror v Rusku. Výbuch vykoľajil vlak

15.08.2007, 00:00
Strašiak svetového teroru sa tentoraz naplno prejavil v Rusku. Explózia podomácky vyrobenej bomby vykoľajila vlak na frekventovanej trase Moskva - Petrohrad.

Pri nehode bolo zranených najmenej 60 ľudí a asi polovičku z nich hneď hospitalizovali. Stav troch cestujúcich je veľmi vážny. V čase explózie sa vo vlaku viezlo asi 250 pasažierov. "Príčinou nešťastia bolo prerušenie železničnej trate podomácky vyrobeným výbušným zariadením," komentovala útok hovorkyňa ruskej železnice. "Počuli sme dve explózie a potom začal vlak naraz brzdiť," opísal incident jeden zo sprievodcov, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa jeho slov potom vypukla panika. "Rozbili sme dve okná a pomáhali sme ľudom von. Najväčšie škody boli v reštauračnom vozni, tak bolo aj najviac zranených."
"Medzi postihnutými neboli občania Slovenskej republiky," povedal HN hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Igor Pokojný.
Vlak Nevskij Express sa vykoľajil v blízkosti Novgorodu. Ruská prokuratúra už prípad vyšetruje ako teroristický čin. Experti sa stále snažia určiť typ výbušniny, už teraz je však jasné, že išlo o asi dva kilogramy klasickej trhaviny. Vykoľajenie prišlo tesne po tom, čo vlak prešiel cez most nad cestou. Na mieste výbuchu zostal dvojmetrový kráter.
Šéf ruskej tajnej služby Nikolaj Patrušev z incidentu podozrieva čečenských povstalcov z juhu krajiny, kde Moskva dlho bojuje proti vláde rebelov. Ten tvrdí, že explózia na trati bola súčasťou útokov namierených proti bezpečnostným zložkám a vládnym predstaviteľom v regióne Južného Kaukazu a Čečenska. Podľa neho napriek snahám Ruska "hrozba extrémizmu nebola úplne odstránená".
"Zatiaľ nie sú žiadne dôkazy o tom, že by to boli Čečeni. Skôr sa začalo hovoriť o tom, že to má súvislosť s blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Ide len o špekulácie, ale je to signál pre spoločnosť, že sa treba spojiť okolo Kremľa a nenechať pôsobiť deštruktívne sily. Vďaka atentátom v Rusku sa Putin stal najpopulárnejším politikom v krajine. Nedá sa vylúčiť, že by si niekto takto zvyšoval svoj politický potenciál," povedal HN Ondrej Soukup.
Nevskij Express patrí normálne k najrýchlejším vlakom medzi Moskvou a Petrohradom. Obchádzka po náhradnej trase teraz namiesto štyroch hodín trvá až osem. Policajti obchádzajú dediny a hľadajú očitých svedkov incidentu. Ruský prezident Vladimir Putin sa o situáciu zaujíma a vyšetrovatelia ho informujú o každej novej stope.

01 - Modified: 2003-06-05 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zapracujú ešte "silové dôchodky"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. júl 2022 05:47