Ruské vojská v okolí ukrajinskej metropoly Kyjeva spáchali vojnové zločiny a existujú o tom nezvratné dôkazy. Vo svojej dnes zverejnenej správe to píše organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International.
Organizácia viedla rozhovory s desiatkami obyvateľov v obci Buča a ďalších miestach, kde sa po odchode ruských jednotiek našli masové hroby. Rozhovory a fotografie organizácia zverejnila v správe s názvom "Už sa nevrátia".
Amnesty International zozbierala príbehy 45 ľudí, ktorí boli svedkami zabíjania svojich príbuzných a susedov, a 39 ďalších ľudí, ktorí sa stali obeťami alebo svedkami náletov, ktoré zničili veľké obytné komplexy. Rozprávali sa s ľuďmi z obcí Buča, Boroďanka, Andrijivka, Zdvyživka alebo Dmytrivka.
Mimosúdne popravy
"Existujú presvedčivé dôkazy, že incidenty opísané v tejto správe predstavujú vojnové zločiny. Mimosúdne popravy, bez ohľadu na štatút obete ako civilistov alebo zajatého vojaka, sú prísne zakázané, a ak sú spáchané v rámci medzinárodného ozbrojeného konfliktu, predstavujú závažný trestný čin a vojnový zločin," píše Amnesty International.
Názov celej správy sa inšpiruje sarkastickým vyhlásením ruského vojaka, ktorého tank zaparkoval na dvore ukrajinskej rodiny. Oleh Abramov tretieho marca vyšiel pred dom s rukami nad hlavou a žiadal, aby vojaci nestrieľali. Tí ho však na mieste zastrelili a jeho žena a svokra potom ešte museli hasiť dom v plameňoch.
Desiatky prípadov vrážd
Správa organizácie taktiež opisuje 22 prípadov vrážd spáchaných ruskými vojakmi. Niektoré z nich mali priebeh ako popravy, hoci sa odohrali bez súdneho procesu, niektorým predchádzalo mučenie.
Na základe zozbieraných dôkazov je možné pripísať jednotlivé činy konkrétnym jednotkám ruskej armády. Napríklad na základe nájdených nábojníc, ktoré používa len niekoľko elitných oddielov ruskej armády. "Túto muníciu nepoužívajú žiadne ukrajinské jednotky," zdôrazňuje správa.
Amnesty International vznikla v roku 1961 a pôsobí v desiatkach štátov. Tvrdí, že má desať miliónov členov a podporovateľov. Patrí k najvýznamnejším organizáciám na ochranu ľudských práv na svete.