V novom seriáli HN vám prinášame pohľad na to, ako sa finančná kríza dotkla života bežných ľudí za hranicami Slovenska. Dnes - Španielsko.
Španielske kráľovstvo patrí medzi tie ekonomiky, ktoré kríza zasiahla viac ako sa očakávalo. "Nedotknutý" nezostal ani jeden sektor, najviac sa však prejavila v stavebníctve.
Stavebný sektor zaznamenal za posledné roky v Španielsku veľký rozmach. Nové domy, byty, obchodné domy a stavebné komplexy rástli ako huby po daždi. Vďaka tomu profitovala aj domáca ekonomika.
To však neočakávane zmenila kríza, ktorá doľahla najmä na stavebníctvo. Spustila lavínu, ktorá sa rýchlym tempom preniesla na ostatné sektory a destabilizovala ekonomickú situáciu Španielska. Jej výsledkom je najvyššia nezamestnanosť v krajine za posledných desať rokov - takmer 2 600 000 ľudí zostalo bez práce. Vek, pohlavie ani národnosť pritom nezohrávajú žiadnu úlohu.
Začarovaný kruh
Juan začína strácať optimizmus. "Rozposlal som viac ako 200 životopisov, roznášam ich dokonca aj osobne, ale nikto sa mi zatiaľ neozval. Pritom musím splácať hypotéku, auto, starať sa o dve deti a ešte aj vnúča."
Kríza dostala Španielsko do začarovaného kruhu, z ktorého sa podľa ekonomických expertov dostane najskôr o dva roky. Problém totiž nie je len v nezamestnaných a v ľuďoch bez príjmu. Preniesol sa aj na ľudí s pravidelnými príjmami, ktorí výrazne znížili výdavky. Klesli nákupy vo všetkých oblastiach, bez nákupov sa znižujú investície, nie je potrebná výroba, a preto je nutné znížiť počet zamestnancov, čím sa opäť zvyšuje nezamestnanosť a, naopak, znižuje kúpyschopnosť.
U Španielov prevláda počas týchto týždňov strach a neistota z budúcnosti. Týka sa najmä cudzincov, ktorí nemajú v Španielsku rodinu, ktorá im môže v najťažších chvíľach vypomôcť. "Celú situáciu znášam veľmi ťažko. Viac ako desať rokov som pracovala v hotelierstve. Musím sa starať o svoje malé dieťa. Musím pracovať za každých okolností," tvrdí ustarostená Lívia.
Takých, ako je ona, je veľa. Boja sa o svoju prácu, byty, vklady v bankách. Španielska vláda vysiela signály o stabilite ekonomickej situácie, pretože podľa viceprezidentky španielskej vlády Teresy Fernández de la Vega "len ak si získame dôveru ľudí, môžeme prekonať nástrahy súčasnej situácie".
Dvojnásobné splátky
Prognózy súčasnej situácie predpokladajú, že ku koncu tohto roka nebude schopných splácať svoje dlhy v Španielsku 2,5 % ľudí. Najväčšiu záťaž na rodinný rozpočet majú splátky hypoték. Podľa štatistík je v Španielsku viac ako 168-tisíc rodín, ktoré nie sú schopné splácať mesačné splátky. Elena začala platiť 600 eur mesačne, dnes sa jej splátka vyšplhala takmer na dvojnásobok. "Nikto ma pri podpise hypotéky neupozornil na to, že sa v priebehu troch rokoch moja mesačná splátka tak zvýši," tvrdí s plačom matka dvoch detí. V podobnej situácii je aj Roman, ktorý musel prenajať svoj byt a presťahovať sa k matke, aby mohol splácať banke pravidelné splátky. Aj napriek tomuto riešeniu už tri mesiace nie schopný splácať hypotéku, keďže jeho mesačné výdavky prevyšujú jeho príjmy. "Ja chcem platiť hypotéku, ale nemôžem. Ponúkol som banke kľúče, nech si vezme byt, len nech mi anuluje hypotéku."
Ďalším prípadom potvrdzujúcim vážnosť ekonomickej situácie v Španielsku je Paloma, ktorá sa už niekoľko mesiacov snaží predať svoj byt, ale bezúspešne. "Znížila som predajnú cenu, ale aj tak neviem byt predať. Pritom nechcem nič zarobiť, iba ho predať a zbaviť sa tak hypotéky," tvrdí Paloma.
Predaj bytov z druhej ruky klesol v tomto roku v Španielsku o viac ako 30 percent. Ľudia nemajú peniaze a banky sprísnili pridelenie pôžičiek, staré byty sa nepredávajú a nové sa nedostavajú. Tisíce rodín zaplatili stotisícový preddavok na nový byt. "Dnes nemáme ani peniaze, ani byt a ani žiadne riešenie do blízkej budúcnosti. Pritom to, čo sa udialo, nie je môj problém, tak nech to doriešia," tvrdí José, ktorý investoval celoživotné úspory do bytu pre seba a svoju dcéru.
Ľudia sa snažia prežiť súčasnú situáciu škrtením rozpočtu na každom mieste. Kríza zasahuje aj obchodníkov, a tak na mnohých miestach nachádzame ponuky dva za jeden, prípadne tri za dva, kde vám za nákup jedného či dvoch produktov dajú jeden zdarma. "Ľudia sa chodia pozerať, ale nenakupujú. Hlavne ku koncu mesiaca zaznamenávame výrazný pokles nákupov," tvrdí predavačka v jednom z obchodov. Aj takýmto spôsobom sa snažia preniesť cez ťažké obdobie, ktoré zavládlo v Španielsku.
Viditeľné znaky krízy:
- nezamestnanosť najvyššia za posledných desať rokov
- pokles predaja bytov o viac ako 30 percent
- neschopnosť splácať hypotéky