StoryEditor

Bénazír Bhuttová sa pomodlila pri rodinnej hrobke

27.10.2007, 17:14
Autor:
SITASITA

Tisíce ľudí prišli v sobotu pozdraviť pakistanskú expremiérku Bénazír Bhuttovú pri jej návšteve rodnej dediny za sprísnených bezpečnostných opatrení. Ide o prvú cestu Bhuttovej od minulotýždňových bombových útokov, pri ktorých zahynulo približne 140 ľudí. Bhuttová odcestovala do vzdialenej oblasti južného Pakistanu, aby sa pomodlila v mauzóleu svojej rodiny, okolo ktorej stáli ťažko ozbrojené stráže. Pri jej príchode v nepriestrelnom džípe z mesta Sukkur davy stúpencov bývalej premiérky tancovali a prevolávali "Nech žije Bhuttová". "Dobrí moslimovia nikdy nezaútočia na ženu. Dostanem sa k môjmu ľudu kdekoľvek v Pakistane," povedala v mauzóleu. Bhuttová na následnej tlačovej konferencii vyzvala vládu prezidenta Parvíza Mušarráfa, aby odškodnila rodiny obetí bombových výbuchov, pretože išlo o "zlyhanie vlády". Bhuttovej cestu sprevádzajú rozsiahle bezpečnostné opatrenia, jej Pakistanská ľudová strana to odôvodňuje neustálou možnou hrozbou atentátu.

Bhuttová odcestovala z Karáčí, pri ceste na letisko jej sprievod eskortovalo niekoľko policajných vozidiel. Prístupové trasy k diaľnici boli zablokované, pozdĺž diaľnice nasadili policajtov a príslušníkov polovojenských jednotiek. Bhuttová priletela do mesta Sukkur, približne 600 kilometrov severne od Karáčí, kde ju za sprísnených bezpečnostných opatrení pred letiskom očakávali tisíce stúpencov s vlajkami vo farbe jej strany prevolávajúci "Bhuttová premiérkou". "Som šťastná a potešená, že som na návšteve svojho rodného mesta," povedala reportérom.

Cieľom expremiérkinej cesty bolo jej rodinné sídlo v dedine Ghari Chuda Bakš v blízkosti južného mesta Lárkána, ktoré sa nachádza asi 430 kilometrov severozápadne od Karáčí. Bhuttová uskutočnila pietnu návštevu hrobky svojho otca Zulfikara Alího Bhutta, prvého pakistanského lídra zvoleného v ľudovom hlasovaní, ktorého pred takmer tromi desaťročiami obesili. V hrobke sú uložené aj pozostatky Bhuttovej dvoch bratov - Šahnawáza, ktorého v roku 1987 otrávili vo Francúzsku, a Murtaza, ktorého zastrelili v roku 1996.

Bhuttová žila od roku 1999 v exile v Dubaji a Londýne, aby sa v Pakistane vyhla obvineniam z korupcie, ktoré na základe dohody medzi prezidentom Parvízom Mušarráfom a Bhuttovou zo začiatku mesiaca stiahli. 54-ročná Bhuttová, ktorá bola vôbec prvou ženou stojacou na čele moslimskej krajiny, v minulosti opakovane vyvolala nevôľu ortodoxných moslimov svojou kritikou islamistických extrémistov. Do vlasti sa vrátila aj napriek varovaniam polície, že by na pakistanskej pôde mohla byť terčom útoku militantov z al-Kájdy alebo Talibanu. Bhuttová prisľúbila, že sa zúčastní na januárových voľbách s cieľom zaistiť si tretie funkčné obdobie na poste premiérky a obnoviť v Pakistane civilnú vládu.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. december 2024 11:28