Milovníci námorných legiend strácajú jeden z najväčších klenotov. Na svoju poslednú plavbu okolo sveta sa vydala slávna loď Queen Elizabeth 2. Svojho času najhonosnejší zaoceánsky parník vyrazil do svojho finálového kola z britského prístavu v Southamptone v nedeľu večer. Až ho dokončí, prevezú ho do Spojených arabských emirátov, kde bude tento 40-ročný veterán svetových morí a potomok legendárneho Titanicu slúžiť ako superluxusný päťhviezdičkový hotel. "Je to výnimočná loď. Úplne sa odlišuje od všetkých ostatných. Vždy bola mimoriadna," povedal pre HN René Močuba z českej spoločnosti Orbis Link, ktorá českým a slovenským záujemcom sprostredkúvala okružné plavby na Queen Elizabeth 2.
Celebrity aj teroristi
Najdlhšie slúžiaci parník, ktorého výstavba stála na tú dobu astronomických 30 miliónov libier, v septembri 1967 slávnostne pokrstila britská kráľovná Alžbeta II. Loď však nie je pomenovaná po nej, hoci to tak na prvý pohľad môže vyzerať. Plavidlo nesie meno po svojej predchodkyni Queen Elizabeth, ktorú nazvali podľa britskej kráľovnej Alžbety I. Aj preto sa v jej názve nepoužíva rímska dvojka, ako v mene kráľovnej, ale arabská.
Komfortný 12-poschodový gigant je takmer 300 metrov dlhý a zmestí sa naň asi 1 800 cestujúcich a tisíc členov posádky. Na palube je o cestujúcich všemožne postarané. Okrem množstva reštaurácií s vybraným občerstvením môžu svoj čas tráviť tancom, golfom, v kasíne, knižnici, telocvični, bazéne či v kúpeľoch.
Na prvú plavbu zo Southamptonu do New Yorku, teda na trase, ktorá sa pred 95 rokmi stala osudnou aj Titanicu, vyrazila Queen Elizabeth 2 v máji 1969. Prvým pasažierom na palube bol britský princ Charles.
Od tej chvíle prešlo Atlantickým oceánom už veľa vĺn a pre svetové celebrity najzvučnejších mien sa stalo vecou osobnej prestíže, aby sa na lodi plavili. Medzi 2,5 miliónmi cestujúcich, ktoré loď za štyri desaťročia odviezla, bolo mnoho známych osobností. Na palubu vkročil americký prezident George W. Bush, japonský cisár Akihito, ale aj hudobníci Mick Jagger, Elton John či členovia kapely The Cure. Nedá sa preto čudovať, že útokom na loď sa neraz vyhrážali teroristi. Jeden z nich údajne plánoval aj líbyjský vodca Muammar Kaddáfí.
Plavby loďou Queen Elizabeth 2 ponúkalo aj niekoľko slovenských a českých cestovných kancelárií. "Záujem však medzi našimi turistami nebol veľký. Plavba Queen Elizabeth 2 nepatrila medzi najlacnejšie, hoci ceny najkratších trás boli pomerne dostupné aj pre našinca. Päťdňová cesta z Británie do Ameriky vo vnútorných malých kajutách stála jedného človeka už od tisíc eur, teda asi 33-tisíc korún," dodal Močuba.
Luxusný hotel v Dubaji
"Kráľovnú Alžbetu" však rozhodne mizerný dôchodok nečaká. Neskončí v šrote rozmontovaná na náhradné diely, ani na niektorom z africkým cintorínov veľkých zaoceánskych lodí. Sedemdesiattonový kolos kúpil emirát Dubaj, ktorý ho chce rekonštruovať a od roku 2009 v ňom prevádzkovať plávajúci hotel. Kotviť bude pri známom umelom Palmovom ostrove Džumajrá. Je to najmenší z troch ostrovov v tvare palmy, ktoré za ťažké miliardy dolárov vybudovali pri dubajskom pobreží.
"Dubaj má k moru veľmi blízko. Veľmi dobre si uvedomujeme, akú bohatú históriu Queen Elizabeth 2 má. Nájde tu domov, kde bude hýčkaná," ubezpečil šéf spoločnosti Dubai World Sultán Ahmad bin Sulajem.
Nový majiteľ chce lodnému interiéru vrátiť pôvodný vzhľad. Počíta sa aj s múzeom, ktoré bude venované histórii lode. Predovšetkým však hlavným zámerom je ešte viac zvýšiť atraktivitu Dubaja pre zahraničných návštevníkov.
"Queen Elizabeth 2 a Palm Džumajrá sa stanú jedným z miest v Dubaji i na celom Blízkom východe, ktoré turisti nebudú môcť vynechať. Investujeme do tohto projektu s cieľom vytvoriť skutočnú svetovú turistickú destináciu," dodal bin Sulajem.