Neďaleko mesta Eldoret na západe krajiny v utorok rozzúrený dav zaživa upálil najmenej 35 detí a dospelých, ktorí hľadali útočisko v kostole. Išlo o najhorší incident od 27. decembra, kedy sa konali voľby hlavy štátu, v ktorých tesne zvíťazil úradujúci prezident Mwai Kibaki. Porazený opozičný kandidát Raila Odinga vyhlásil, že hlasovanie bolo zmanipulované. Terajšie násilnosti v Keni sú najvážnejšie od neúspešného pokusu o prevrat z roku 1982. Keďže Kibaki patrí ku kmeňu Kikujov, ktorý je najpočetnejší v krajine, a Odinga je príslušníkom druhého najsilnejšieho kmeňa Luov, násilnosti nadobudli zreteľne etnický podtón.
"To, čo som videl, bolo nepredstaviteľné a neopísateľné," povedal Abbas Gullet, riaditeľ Kenského Červeného kríža, po utorkovej návšteve niekoľkých najpostihnutejších oblastí na západe krajiny. "Je to národná katastrofa," povedal novinárom. Dodal, že z oblasti utieklo približne 70 tisíc ľudí. V Nairobi výtržníci vtrhli do chudobných štvrtí a podpaľovali obchody patriace Kikujom.
Porazený kandidát Raila Odinga, ktorý v takmer všetkých predvolebných prieskumoch viedol, vyhlásil, že "zabíjanie sa musí zastaviť". Zároveň však povedal, že na štvrtok pripravuje masové zhromaždenie v Nairobi, na ktorom sa chystá vyhlásiť za "prezidenta ľudu".
StoryEditor
Násilnosti v Keni vyhnali z domovov desaťtisíce ľudí
Desaťtisíce obyvateľov Kene museli opustiť svoje domovy, aby sa vyhli brutálnym násilnostiam, ktoré vypukli po kontroverzných prezidentských voľbách. Počet obetí na životoch do stredy vzrástol na najmenej 300 a existujú obavy, že zrážky prerastú do otvorenej vojny medzi kmeňmi.