StoryEditor

Na udicu sa mohol chytiť aj Mengele

25.09.2008, 00:00

Izrael sa po rokoch priznal, že pri troške šťastia by sa mu podarilo dolapiť najobávanejšieho nacistického lekára -- Josefa Mengeleho. Ten bol totiž v roku 1960 v Argentíne spolu s Adolfom Eichmannom, hlavným vykonávateľom "konečného riešenia židovskej otázky". Eichmanna chytili agenti izraelskej bezpečnostnej služby Mosad koncom mája 1960 neďaleko jeho skrýše v Buenos Aires. O pár dní neskôr ho zabaleného v koberci previezli do Izraela. Rafi Ejtan, jeden z vedúcich "akcie Eichmann" a teraz minister pre veci dôchodcov v izraelskej vláde, nedávno prezradil, že spolu s Eichmannom mohli vtedy Izraelčania dolapiť aj "anjela smrti z Osvienčimu". Mengele bol jedným z najcynickejších a najobávanejších vojnových zločincov. V osviečimskom tábore smrti vykonával neslávne známe selekcie -- jediným pohybom prsta posielal desaťtisíce ľudí do plynových komôr a na väzňoch uskutočňoval neľudské "vedecké" pokusy, ktoré ich -- pokiaľ zostali nažive -- zmrzačili na celý život.
Mengele vtedy taktiež býval -- lepšie povedané skrýval sa -- v Buenos Aires, dokonca neďaleko Eichmannovho bydliska. Agentom Mosadu sa podarilo prísť mu na stopu a začali plánovať, ako ho chytiť a priviezť do Izraela spolu s Eichmannom. V Izraeli sa vo vedení Mosadu viedli intenzívne spory -- proti súčasnému dolapeniu Eichmanna a Mengeleho sa vraj postavil vedúci Mosadu Iser Harel. Obával sa, že rozdelením prenasledovateľov Eichmanna na dve skupiny povedie k tomu, sa podarí ujsť obom zločincom. Povedal doslova, že "lepší vrabec v hrsti, než dva holuby na streche".
Eichmanna tajne previezli do Izraela a Harel oznámil premiérovi Ben Gurionovi: "Mám pre teba darček k narodeninám -- máme v rukách Eichmanna," Ben-Gurion sa spýtal, koľko ľudí vie o úspešnej akcii. Harel mu odpovedal, že asi sto. "To je príliš mnoho, toto tajomstvo sa nedá dlho udržať," usúdil Ben Gurion a rozhodol, že sa verejnosť o dolapení Eichmanna dozvie. Správa vzbudila obrovský rozruch vo svete, na Eichmannov proces v Jeruzaleme sa začali schádzať novinári z celého sveta.
Aj po prevezení Eichmanna do Izraela, Mosad plánoval "doplniť" akciu chytením Mengeleho. Izraelskí agenti sa vrátili do Argentíny, Mengele si po dolapení Eichmanna zrejme uvedomil, že Izraelčania budú chcieť získať aj jeho "skalp". Novú skrýšu Mengeleho sa nepodarilo objaviť -- ako by sa po ňom zem zľahla. Iba po 19 rokoch vysvitlo, že sa skrýval v Brazílii a neskôr v Paraguayi. Zomrel v roku 1979 ako 68-ročný -- a to nie takou smrťou, akú si zaslúžil -- utopil sa počas kúpania v mori. Pochybnosti, či to bol naozaj on, dlho pretrvávali. Koncom 80. rokov, porovnaním DNA jeho kostí a dvoch Mengeleho synov, sa však s určitosťou zistilo, že to bili telo "anjela smrti z Osvienčimu".

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. december 2024 02:58