Pokus Belgicka, Nemecka, Francúzska a Luxemburska posunúť dopredu snahy o spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ sa v Budapešti stretol s pozitívnym ohlasom. "Chcem silnú Európu", uviedol maďarský premiér pre denník Handelsblatt. "Je však pochopiteľné, že Európa potrebuje aj Ameriku, a naopak." Podľa jeho názoru by Američania vojensky silnejšiu Európu viac akceptovali. Péter Medgyessy sa teší povesti uznávaného hospodárskeho a finančného experta, ktorý zastával vedúce funkcie už v socialistických časoch.
K myšlienke vlastných vojenských jednotiek Európskej únie uviedol: "Ak chceme pomáhať v medzinárodnom rozsahu, musíme byť toho aj schopní." Vytvorenie takýchto jednotiek však závisí aj od toho, či sa nájde zhoda o budúcich cieľoch NATO. Ak Európania v zahraničnej politike nepôjdu jednou cestou, nemôžu sa čudovať, ak USA budú svetovú politiku utvárať len podľa vlastných predstáv. "Pomer síl je dnes očividne taký, že Spojené štáty môžu mnohé otázky vyriešiť sami."
Medgyessy sa vyslovil aj za to, aby sa na obnove Iraku podieľala aj OSN -- "hoci jej rolu treba definovať po novom".
Maďarský premiér je i zástancom skorej reformy inštitúcií Európskej únie. Víta nemecko-francúzsky návrh "dvojitého predsedníctva" -- teda aby popri prezidentovi komisie jestvoval aj volený predseda Európskej rady. Ak budú kompetencie oboch funkcií jasne vymedzené a nebude medzi nimi neproduktívna konkurencia, predseda Rady by mohol byť volený na tri roky, uviedol. A v otázke, v ktorých prípadoch by európske orgány mali či nemali prijímať väčšinové rozhodnutia, má takisto jasno: "V podstatných otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky budú zaiste potrebné jednomyseľné uznesenia." (hn/gaf)
StoryEditor