Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2021, 22:34

Súd zaradil Navaľného organizácie medzi extrémistické, zakáže ich činnosť

Navaľnyj a jeho spojenci označili proces za politicky motivovaný.

Alexej Navaľnyj
Zdroj: Reuters

Ruský súd v stredu večer postavil organizácie založené opozičným lídrom Alexejom Navaľným mimo zákon, keď ich vo vynesenom verdikte označil za extrémistické. Ich činnosť tak bude zakázaná a ich členovia i podporovatelia môžu čeliť trestnému stíhaniu, informovali agentúry AFP, AP a DPA.

Súd v Moskve po pojednávaní za zatvorenými dverami oznámil, že Navaľného politické organizácie sú s okamžitou platnosťou zaradené medzi "extrémistické" skupiny.

Znamená to tiež, že na základe nového zákona budú mať ich vedúci predstavitelia, radoví členovia i sponzori zakázané aj kandidovať vo voľbách.

Ruské úrady už pred niekoľkými týždňami na základe predbežného rozhodnutia zakázali činnosť Navaľného regionálnym štábom, ktoré založil pre potreby svojej kampane pred poslednými prezidentskými voľbami, a výrazne obmedzili aktivity jeho Fondu boja proti korupcii, píše DPA.

Navaľnyj a jeho spojenci označili proces za politicky motivovaný. Obvinenia z extrémizmu vnesené prokuratúrou odmietajú a tvrdia, že ide o pokus o potlačenie politickej opozície voči vládnucej strane Jednotné Rusko pred septembrovými parlamentnými voľbami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.