StoryEditor

Ste ožiarení? My vás nevyšetríme

15.03.2011, 23:00

"My nie sme zariadenie, ktoré by vás vyšetrilo. Pacientov ako vy jednoducho neprijímame“. Takýmito slovami nás odbil jeden z lekárov tokijského zdravotníckeho zariadenia, špecializujúceho sa na rakovinové ochorenia. Pýtali sme sa ho, či by nám nezmerali množstvo radiácie. Celú cestu od mesta Sendai, ktoré leží len kúsok od neslávne známej jadrovej elektrárne Fukušima, sme sa spolu s ostatnými novinármi upokojovali, že sa už čoskoro dozvieme, na čom sme. Nakoniec však prišla takáto ľadová sprcha.

Rádioaktívny mrak
Elektráreň Fukušima a s ňou celé Japonsko zažilo včera ďalší šok - ráno vybuchli stavby ďalších dvoch reaktorov. Čo je však ešte horšie, do vzduchu sa dostalo veľké množstvo radiácie. Tá potom nabrala smer Tokio a čiastočne ho zasiahla. "Boli sme dva dni vo Fukušime, pri jadrovej elektrárni a potom aj v oblasti Sendai, keď došlo k ďalšej explózii v reaktore a do vzduchu sa vzniesol rádioaktívny mrak“, snažil som sa mu ešte vysvetliť našu situáciu aj obavy.

Napriek tomu sa zdalo, že márne. "Nie sme taká nemocnica. Liečime iba ľudí s rakovinou“, opakoval stále dokola. Vyzerá to beznádejne, a tak spolu s kolegami riešime, čo ďalej. Nikto z nás sa nechce zmierit s tým, že nevieme, či sme boli zasiahnutí.

Ožiarení zamestnanci
Medzitým k lekárovi pribehol jeden z jeho asistentov a oznámil mu, že práve priviezli dvadsať ožiarených zamestnancov z jadrovej elektrárne vo Fukušime. V tej chvíli sa všetko zmenilo a doktor úplne obrátil názor. "Kde všade ste boli, ukážte mi to na mape. Vo Fukušime, Sukagawe, v Sendai. Tak to je dobré“, snaží sa nás upokojiť s tým, že sme sa nenachádzali v tej najohrozenejšej zóne, teda päť kilometrov od reaktorov. Ani v tej evakuačnej, čiže v okruhu tridsiatich kilometrov, ale približne na jej hranici.

"Museli by ste pracovať so zamestnancami vnútri elektrárne, aby ste boli ožiarení. Teraz nám ich privážajú dvadsať a ich samozrejme budeme ošetrovať v špeciálnych oblekoch a v špeciálne na takéto veci vybavenej miestnosti. Dostanú tiež jódové tabletky, ktoré inak ľudia žijúci mimo evakuačnej zóny nedostanú, pretože ich skutočne nepotrebujú. Vláda ich sľubuje, ale skôr tým chce ukázať, že je pripravená na všetko“, vysvetľuje.

Katastrofický scenár
O chvíľu neskôr nás lekár bez obáv skontroluje holými rukami. Prístroj prikladá najskôr k rukám, potom ku krku a ku končatinám. Zmeria aj oblečenie a techniku. Hodnoty sú maximálne dvakrát väčšie oproti bežnej norme, teda nie sú ani životu nebezpečné, ani zdraviu škodlivé. Spadol nám všetkým kameň zo srdca. Napriek tomu posledný vývoj vo Fukušime je viac než hrozivý a všetci dúfajú, že sa najčernejšie scenáre nenaplnia. "Ak by došlo k výbuchu ako v Černobyle, v okruhu 200 kilometrov by pravdepodobne všetci zomreli. Tokio je pritom od Fukušimy vzdialené okolo 250 kilometrov,“ dodáva lekár.

Robert Mikoláš, spolupracovník HN

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 21:25