Slováci majú komplexy, pretože ich štát je mladý a musia bojovať o svoju vlastnú identitu. Tak sa o Slovensku najnovšie vyjadril šéf opozičnej maďarskej strany Fidesz Viktor Orbán. V rozhovore pre maďarský denník 24 Óra sa tiež "obul" do slovenského jazykového zákona. "Tento zákon je smiešny," povedal Orbán. Stalo sa tak v čase predvolebnej kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré budú v Maďarsku začiatkom apríla. Orbán chce po voľbách postaviť vzťahy medzi oboma tradičnými rivalskými krajinami na nový základ. Podľa súčasných prieskumov by Fidesz volilo šesť z desiatich Maďarov.
Komentár HN |
Komplexy "historika" Orbána Parlamentné voľby na Slovensku a v Maďarsku sú za dverami a strany v oboch krajinách začínajú v boji o voličov vyťahovať zbrane čoraz silnejšieho kalibru. Útoky na domácich nepriateľov im už nestačia, a tak svoju palebnú silu mieria čoraz častejšie na opačnú stranu Dunaja. |
Nesplnený sľub?
Orbán pritom sľúbil, že národnostnú kartu v predvolebnom boji vynechá. "Požiadali sme predovšetkým parlamentné strany, aby v predvolebnej kampani nezneužívali takzvanú otázku zahraničných Maďarov. Dali nám na to prísľub. Ubezpečili nás, že to nebudú vo svojej kampani zneužívať. Myslím si, že ostatné strany okrem Jobbiku sa zdržia slovenskej otázky," povedal pred pár dňami pre HN poslanec SMK Miklós Duray. Aj z tohto dôvodu sa podľa Duraya nebudú politici SMK zúčastňovať na predvolebných mítingoch v Maďarsku.
Zdá sa však, že maďarskí politici tento prísľub dlho nedodržali. "Slováci majú komplexy, že sú mladý štát, a sú uvrhnutí do neustáleho zápasu o obhájenie svojej identity, obzvlášť, keď musia vymedziť svoju existenciu na základe svojho suseda, maďarského štátu, ktorý je tisíc rokov starý," citovala maďarská tlačová agentúra MTI Viktora Orbána. Duray Orbánove slová za porušenie sľubu nepovažuje. "Je to len konštatovanie, nezaútočil na Slovákov, ale na reakcie, ktoré sa na Slovensku objavujú. Predpokladám, že nemal na mysli národ ako celok, ale časť Slovákov, ktorá sa aj v parlamente prejavuje ako reprezentant slabej identity. Stále totiž presadzujú otázky, ktoré v právnom štáte nie sú obvyklé," dodal Duray pre HN. Tiež tvrdí, že v Orbánovom záujme nie je Slovensku škodiť. "Poznám ho veľmi dobre, nemá voči Slovákom žiadne výhrady. Je to dobromyseľný človek."
Povýšenecký Orbán
Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára sú však takéto Orbánove vyjadrenia nemiestne. "Berie sa to ako akási povýšenecká politika - že veď ja som lepší. A to je zlé." Podobné či horšie vyjadrenia však ešte len prídu. "Uvidíte, čoho sa dožijeme pred voľbami v jednej aj druhej krajine. Tá slovensko-maďarská karta bude používaná z jednej či druhej strany, čo je nedobré, pretože to zbytočne zaťažuje naše vzťahy," doplnil Bugár pre HN.
Politológ László Öllős tvrdí, že vynechať Slovensko z predvolebnej kampane v Maďarsku je nemožné. "Slovensko je vlastne od druhej polovice minulého roka v Maďarsku stálou témou. Prípadom Hedvigy Malinovej či zásahom na futbalovom zápase v Dunajskej Strede a cez rôzne vyhlásenia sa stala jednou z prioritných tém, aj keď tou najdôležitejšou zostáva ekonomika," povedal pre HN. Orbánove slová chápe ako reakciu na vyostrenú situáciu v slovensko-maďarských vzťahoch. "Od všetkých politikov v Maďarsku sa očakáva, aby na túto vyostrenú situáciu nejako reagovali."
Orbán v rozhovore hovoril o kontroverznom zákone na ochranu slovenčiny, ktorý označil za "smiešny". Novela vyžaduje používanie slovenčiny v oficiálnom kontakte. Svoj jazyk môžu národnostné menšiny používať v komunikácii s úradmi len v mestách a obciach, kde tvoria viac ako pätinu obyvateľov. Čechov sa toto nariadenie netýka.