Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2021, 17:50

Európska únia je silná a životom pulzujúca organizácia, vyhlásil Biden

Joe Biden sa vyjadril po rokovaní s Emmanuelom Macronom.

Európska únia je silná a životom pulzujúca organizácia, vyhlásil Biden
Zdroj: Reuters

Európska únia je neskutočne silná a životom pulzujúca organizácie, povedal podľa Reuters americký prezident Joe Biden na summite krajín skupiny G7 v juhozápadnom Anglicku.

Jeho francúzsky náprotivok Emmanuel Macron pri rozhovore s ním na oplátku ocenil súčasné smerovanie USA a vyzdvihol Bidenovej ochotu spolupracovať na medzinárodnej úrovni.

"Domnievam sa, že Európska únia je neskutočne silná a pulzujúca entita, ktorá veľkou mierou prispieva k schopnosti západnej Európy reagovať na ekonomické problémy a je chrbticou a oporou NATO," vyhlásil Biden pri dvojstrannom rokovaní so svojím francúzskych náprotivkom.

Vrcholná schôdzka aliancie pritom čaká šéfa Bieleho domu v Bruseli hneď v pondelok, o deň neskôr bude rokovať s šéfmi inštitúcii EÚ.

Biden a Macron na summite v Carbis Bay spolu s ďalšími predstaviteľmi ekonomicky silných krajín G7 rokujú o pandémii koronavírusu, životnom prostredí, bezpečnosti, vzťahoch s Čínou a hospodárskych témach.

Jeden z prítomných reportérov sa ho spýtal, či sú podľa neho "USA späť", na čo šéf Bieleho domu reagoval stimulom, aby otázku odpovedal Macron. "Áno, celkom určite," odpovedal francúzsky prezident. "Je skvelé mať amerického prezidenta, ktorý má veľký záujem o spoluprácu," pokračoval Macron.

Predchádzajúci americký prezident Donald Trump vo vzťahoch so spojencami NATO volil súperiaci prístup, pripomenula agentúra AP. Biden však podľa Macrona dal najavo, že partnerstvo je kľúčové pre úspešné vedenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.