Americký prezident George W. Bush je presvedčený, že po smrti palestínskeho prezidenta Jásira Arafata sa naskytá "veľká šanca" pre Palestínčanov, že samostatný palestínsky štát by mohol vzniknúť do skončenia jeho mandátu začiatkom roka 2009. Bush to vyhlásil po rokovaní s britským premiérom Tonym Blairom v Bielom dome. Bush s Blairom diskutovali najmä o Blízkom východe, ale aj o Iraku, Afganistane a ďalších otázkach.
"Súcitíme s Palestínčanmi, ktorým sa začína obdobie smútku (za Arafatom). Nastávajúce mesiace ponúkajú nové príležitosti na dosiahnutie pokroku a trvalého mieru. Palestínčania si zvolia nového prezidenta. To je prvý krok k vytvoreniu demokratických a trvalých politických inštitúcií. V týchto voľbách Palestínčania rozhodnú o svojich miestnych aj národných lídroch. Želáme si úspešné voľby a sme pripravení pomôcť," povedal Bush. Britský premiér sa zas vyjadril k myšlienke zorganizovania mierovej konferencie. "Sme za konferencie, ktoré prinášajú výsledok. Dlho sme diskutovali o tom, či by táto priniesla životaschopnú stratégiu," zdôraznil tajomne Blair.
Európska únia okamžite po Arafatovej smrti prišla z vlastnou mierovou iniciatívou. Brusel oznámil, že tento mesiac sa stretne s predstaviteľmi Izraela a jeho arabských susedov. Holandský minister zahraničných vecí Ben Bot, ktorého krajina EÚ momentálne predsedá, uviedol, že stretnutie šéfov diplomacií sa uskutoční v Haagu 29. a 30. novembra. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zas navrhol, aby Turecko zohralo rolu sprostredkovateľa medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi. Palestínsky kabinetný minister Saíb Iríkat Izraelu povedal, že Palestínčania si želajú mier a vyzval židovský štát, aby stiahol svojich vojakov z palestínskych miest, aby tým pomohol pri voľbách po smrti predáka Jásira Arafata. "Ak ste pripravení na mier, môžeme ho vyhlásiť, môžeme to dokázať," povedal Iríkat izraelskej televízii Kanál 2. "My chceme mier a sme oddaní mieru," dodal. Izrael však otvorenie novej etapy mierového procesu po Arafatovi podmieňuje tým, že nové palestínske vedenie pozostávajúce z reformných politikov zastaví útoky radikálnych skupín proti Izraelčanom.
Palestínčania sa zároveň chystali na zorganizovanie volieb. Voľby prezidenta sa uskutočnia 9. januára budúceho roku, oznámil dočasný palestínsky prezident Rauhí Fattúh. S odvolaním sa na oficiálny palestínsky zdroj agentúra AFP o niečo neskôr oznámila, že oficiálnym kandidátom hnutia Fatah na prezidentský post bude najvyšší predstaviteľ Organizácie pre oslobodenie Palestíny Mahmúd Abbás.
Ten síce nemá veľkú popularitu medzi palestínskym obyvateľstvom, je však vítanou osobnosťou pre Izrael a USA. Aj šéf hnutia Fatah v Predjordánsku Marwán Barghútí, ktorého izraelské justičné úrady odsúdili na doživotné väzenie, zvažuje možnosti svojej kandidatúry na post palestínskeho prezidenta.
Izraelský minister zahraničných vecí Silvan Šalom medzitým ostro vystúpil proti účasti Palestínčanov z východného Jeruzalema v nadchádzajúcich voľbách. Židovský štát však naznačil aj možné ústretové gesto. Na žiadosť americkej administratívy súhlasil izraelský premiér Ariel Šaron, že bude uvažovať o odchode izraelských bezpečnostných síl z palestínskych obývaných oblastí, aby tak uľahčil konanie palestínskych volieb, napísal denník New York Times. (Viac na s. 8, Pochovali Jásira Arafata)
CBS prepúšťala po správe o Arafatovi
Americká stanica CBS prepustila producenta správ zodpovedného za prerušenie posledných piatich minúť úspešného kriminálneho seriálu osobitnou správou o smrti palestínskeho prezidenta Jásira Arafata. Informoval o tom zdroj z televízie. Agentúra Reuters informovala, že CBS prepustila producenta, ktorý podľa nej nedodržal štandardný postup a pred prerušením normálneho programu sa neporadil s vysokým výkonným pracovníkom CBS News. Producent nedbal na výslovné inštrukcie, že úmrtie palestínskeho vodcu -- ak k nemu dôjde počas hlavného vysielacieho času -- má byť oznámené textovou správou v spodnej časti obrazovky. Dvaja najväčší konkurenti -- NBC a ABC -- neprerušili pravidelný program, aby informovali o Arafatovej smrti. (TASR)