StoryEditor

"To nie je diktatúra, to je Fidesz"

08.04.2011, 00:00
Autor:
Martin EhlMartin Ehl
Má rozstrapatenú hlavu po večierku, pred sebou na stole hromadu knižiek s poznámkami k svojej magisterskej práci.

Žije s priateľmi v byte v centre Budapešti, kde to zo všetkého najviac pripomína komúnu zo 70. rokov. András Szépe vôbec nevyzerá ako človek, ktorý vlani v decembri rozbehol zatiaľ najväčšiu protestnú akciu proti rok trvajúcej vláde konzervatívneho hnutia Fidesz v Maďarsku. "Prekážalo nám, ako parlament obmedzil právomoci ústavného súdu, tak sme pripravili protest,“ spomína Szépe.

Demonštrácie cez Facebook
Najprv sa zišlo niekoľko stoviek ľudí. Prevažne študenti. Na ďalší protest proti mediálnemu zákonu prišli pred Vianocami už asi tri tisícky ľudí. A na tretiu demonštráciu v marci, organizovanú dvoma nezávislými študentskými skupinami, dorazilo podľa policajných odhadov okolo 10-tisíc ľudí.

To už sa pomaly András Szépe zatváral doma, aby mohol dokončiť svoju magisterskú prácu o politike zamestnanosti. O politike však rozmýšľa naďalej. Fidesz, ktorý pred rokom drvivo vyhral voľby a vymazal liberálnu a ľavicovú opozíciu, teraz nemá v politike ozajstnú protiváhu. "Čím ďalej tým viac ľudí nemá rado Fidesz, ale súčasne nevidí alternatívu,“ hovorí mladý sociológ.

Jeho záver potvrdzujú posledné prieskumy, v ktorých klesá podpora konzervatívcov, ale zároveň nerastie popularita inej politickej strany. Podľa jedného prieskumu tri milióny Maďarov, čiže polovica voličov, rok po výraznej výhre konzervatívcov nevie, koho by teraz volila.
Pre Fidesz, ktorý chystá novú ústavu a radikálnu zmenu politického systému, to nie je dobrá správa. "Tú poslednú demonštráciu už organizovalo facebookové hnutie Milión za slobodnú tlač a skupina študentov Štvrtá republika. Pri nej mám obavy, že sa chce stať politickou stranou,“ tvrdí András. Nie je pritom nič neobvyklé, že zo skupiny študentov vznikne vplyvná politická strana. Takto kedysi vznikol aj Fidesz.

Mítingy bez politických strán
Podľa Szépeho však teraz panuje zvláštna situácia, keď sú na jednej strane Maďari znechutení politikou aj osemročnou vládou socialistov a liberálov, ktorá krajinu doviedla na pokraj bankrotu. Na druhej strane teraz začínajú prežívať sklamanie z Fideszu, ktorý vlani vzbudil veľké nádeje. Určité vytriezvenie teraz zažívajú voliči aj niektorí členovia Fideszu. "Strany sú odtrhnuté od voličov. Máme 20 rokov po zmene režimu deficit demokracie, ľudia sú voči politike skeptickí a cynickí,“ pripomína 24-ročný mladík.

András tvrdí, že na protesty, ktoré začal spolu s ďalšími organizovať, nepúšťajú politické strany. Tie boli protestmi zaskočené tak, že sa ich ani nepokúsili využiť. Szépe a ďalší chcú prebudiť občiansku spoločnosť, pretože sa obávajú, že Fidesz postupne ovládne celý verejný život. Potenciál tu je, keďže podľa neho sú za dve desaťročia neustálych súbojov ľudia dosť nahnevaní a sklamaní. "Otázka je, kto tento hnev dokáže nejako zorganizovať.“

V západnej Európe sa objavujú názory, že Fidesz presadzovanými zmenami pretvára charakter demokracie v Maďarsku. Szépe sa však toho nebojí, rovnako ako nemá strach z prenasledovania od strany, ktorej vyčíta hlavne to, že do verejných funkcií dosadzuje lojálnych straníkov, a nie profesionálov. "Nie, to nie je žiadna diktatúra, to je iba Fidesz,“ uzatvára s úsmevom mladý muž. Martin Ehl, Hospodářské noviny

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 22:50